Beteg utas egy repülőn
Fotó: Shutterstock

A fertőzések ellen a legjobban fertőtlenítővel és maszkkal küzdhetünk

Hasznos tippek, hogy jó eséllyel elkerüld a megbetegedést a következő repülőutadon

Az ősz beköszöntével jelentősen megnő az influenzás megbetegedések, megfázások száma és ezt azok sem kerülhetik el, akik repülőre szállnak. Sőt, a szakemberek szerint a gépek bizonyos részein rengeteg olyan baktérium telepedhet meg, amikről jobb, ha tudunk, mielőtt útnak indulunk!

Baktériumok a mosdóban és az üléseken

A Euronews beszámolója szerint az év utolsó hónapjaiban – a nyárhoz hasonlóan – jelentősen megnő a repülős utazások száma, hiszen sokan töltik az év végi, ünnepi időszakot idegen országban. Egy ilyen útnak természetesen a jól megérdemelt pihenésről és kikapcsolódásról kell szólnia, mégis egyre többen számolnak be influenzás tünetekről azok közül, akik a légi közlekedést választják.

Ennek meg is van az oka: a portál egy olyan légiutas-kísérőt idéz, aki a népszerű közösségi oldalon, a Redditen osztja meg bennfentes információit a többiekkel.

Mindig elmondom, hogy soha, semmilyen körülmények között ne tegyenek semmit az ülések háttámláján található zsebekbe. Ezeket minden út után kitisztítják, de sohasem takarítják ki őket valójában.
Az utasok idepakolják a piszkos zsebkendőiket, a hányótasakokat, zoknikat, de volt, hogy alsónadrágot találtunk itt. Ezek tele vannak baktériumokkal és vírusokkal, amiket aztán mi is magunkkal viszünk.

A Euronews emlékeztet, hogy nemcsak ezek a zsebek, de a lehajtható tálcák és a mosdó is különösen veszélyes, ha baktériumtenyészetekről van szó.

A Canadian Broadcasting Corporation által elvégzett vizsgálat során az ülések fejtámláján Staphylococcus és E. coli baktériumokat is találtak, amelyek mindegyike influenzát és más kellemetlen betegségeket okozhat. Ezek a kórokozók egyébként megtalálhatók például a különböző, instrukciókat tartalmazó papírokon is, amiket minden utas összefogdos.

Ezt is olvasd el! Hamarosan pilóták nélkül kezdhetik meg a felszállást a repülőgépek

A megoldás? Kézfertőtlenítő!

K\u00e9zfert\u0151tlen\u00edt\u00e1s egy rep\u00fcl\u0151n

A kézfertőtlenítő a legtöbb kórokozót elpusztítja

Fotó: Shutterstock

Közhelynek tűnik, de az egyik leghatékonyabb és legjobb módja a védekezésnek az, ha a gépre kézfertőtlenítőt és nedves kéztörlőt viszünk magunkkal, amit szinte minden esetben érdemes használni. Azonnal töröljük meg a kezünket, miután felraktuk a poggyászunkat a helyére és tegyünk ugyanígy, ha a kezünkbe vettük a menekülési tervet bemutató lapot is!

Akkor is töröljük át a kezünket, ha a mosdó kilincséhez hozzáértünk és abban az esetben is, ha lehajtottuk az előttünk lévő tálcát! A portál szerint egyébként

az üléshuzatokat viszonylag gyakran és alaposan takarítják, ennek ellenére azoknak, akik rettegnek a bacilusoktól, érdemes befektetni egy cserélhető üléshuzatra.

A levegő tisztasága

Régóta hallani különböző véleményeket arról, hogy mennyire egészséges a repülőgépen folyamatosan újrahasznosított levegő belélegzése. Meglepő, de a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) kutatásai azt mutatják, hogy

egy repülőn jellemzően sokkal tisztább a levegő, mint bármely más, zárt helyen.

Több dolog miatt sem terjednek olyan gyorsan a baktériumok a repülőn. Egyrészt mindenki egy irányba néz és az ülések is akadályozzák a terjedést. A levegő ráadásul fentről lefelé halad a gépen és a mérések szerint kifejezetten tiszta is.

A portál emlékeztet, hogy a gépeken rendkívül gyakran, általában óránként 20-30 alkalommal cserélődik a levegő és a legtöbb repülőn most már különböző – jellemzően HEPA – filtereket használnak, hogy alaposan megszűrjék az utastérbe áramló levegőt.

Ez is érdekelhet! Egy biztonsági szakértő tanácsai: így őrizd a kézipoggyászod a repülés során!

Még mindig a maszk a leghatékonyabb megoldás

Maszkot visel\u0151 n\u0151 egy rep\u00fcl\u0151n

A maszk a légúti fertőzések elkerülésében hatékony

Fotó: Shutterstock

Bár a koronavírus sokak számára már nagyon távolinak tűnik, a miatta elterjedt maszkviselést a mai napig sokan követik, ami a szakemberek szerint a lehető legjobb megoldás.

Különösen hosszú utak során, ha tele a kabin, a maszk jó védelmet nyújt a légúti fertőzésekkel szemben. Ha emellett pedig folyamatosan használjuk a kézfertőtlenítőt, akkor jó eséllyel elkerülhetjük a megbetegedéseket

– idézi a portál Dr. Bernard Camins szakértőt.


A figyelmetekbe ajánljuk