mesterséges marmore-vízesés olaszországban

Több ezer évvel ezelőtt építették Európa első mesterséges vízesését

Olaszországban található Európa egyik legmagasabb vízesése, a Cascata delle Marmore, azaz a Marmore-vízesés. Az Umbria régióban található jelenség azonban nem egy különös természeti csoda, hiszen az ókori római szakemberek mesterségesen alakították ki.



A Cascata delle Marmore története egészen az ókorig nyúlik vissza, hiszen már az etruszkok is felfedezték a területet.

A rómaiak Kr. e. 271-ben alkották meg az egykori hidraulikus rendszert és a vízesés formáját. A római korban a Velino folyó hatalmasra duzzadt, és egy óriási, állóvízzel teli mocsarat hozott létre. Ez az egészségtelen vizes élőhely betegségeket szabadított a lakosokra, és veszélyt jelentett Rieti városára – számolt be a HelloMagyar.

Ez is érdekelhet: Tudósok szerint az ókori rómaiak is gazdasági válsággal küzdöttek

A vízesést épp ezért úgy alakították ki, hogy a folyót átirányítsák, és így egy meredek zuhatagot hozzanak létre. Az építészetileg műszaki csoda 165 méteres magasságából adódóan lenyűgöző látványt nyújt.

A megalkotása azonban nem zajlott zökkenőmentesen. A probléma megoldása érdekében Manius Curius Dentatus római konzul arra utasította a munkásokat, hogy építsenek egy csatornát, amely a vizet egy közeli sziklán át a Nera folyóba juttatja, ami az alatta lévő völgyben folyt. Az állóvíz ezután a Nera folyóba került, ez viszont újabb bonyodalmakat okozott.

Amikor a Velino folyó kiáradt, vize a Nera folyón keresztül Terni városa felé áramlott, ez pedig komolyan veszélyeztette a lakosok biztonságát.

A római szenátus Kr. e. 54-ben kénytelen volt közbelépni az alföldi és a felvidéki lakosok között a vízgazdálkodás miatt kiéleződött feszültségek miatt. Beavatkozásukkal végül nem sikerült elérni a kívánt célt.

Hosszú évtizedekig nem foglalkoztak a vízeséssel. Két próbálkozás is kellett, hogy új csatornákat építsenek a túlcsorduló állóvíz problémájának megoldására, de csak 1787-ben VI. Piusz pápa adott megbízást Andrea Vicinek, egy francia-olasz építésznek a csatorna átalakítására, ami a mai magas, kaszkádszerű megjelenését eredményezte, és végre megoldotta a problémát.

Olvasd el ezt is! Róma leghíresebb szökőkútja alatt egy titkos város bújik meg

Végül az 1700-as évek végén a vízesés elnyerte mai formáját, az ipari forradalom idején már a terni acélművek energiaellátására is használták.

A Marmore-vízesést napjainkban is használják a vízenergia hasznosítására, ugyanakkor népszerű turisztikai látványosság. Menetrend szerinti időpontokban a víz 165 méter magasról zúdul alá, ámulatba ejtve a látogatókat. A legnagyobb látványt nyaranta nyújtja, ugyanis éjszaka is nyitva van, és látványos LED-fényjáték kíséri a vizet.

A figyelmetekbe ajánljuk