szarvasbőgés

4 magyar helyszín, ahol érdemes szarvasbőgést fülelni

Ősszel egy jól ismert hang tér vissza a magyar erdőkbe: megkezdődik a szarvasbőgés, amely általában egész szeptemberben és októberben kitart. A jelenség a nyugat-magyarországi erdőkben kezdődik hamarabb, majd tolódik át kelet felé. De merre hallgatózzunk?


Mi pontosan a szarvasbőgés? Mi történik ilyenkor?

A gímszarvas párzási időszakát nevezzük szarvasbőgésnek. A szarvasbika jellegzetes hangja a tehenek terelgetését szolgálja, nem utolsó sorban pedig jelzés a többi bikának arról, hogy ki a legerősebb hím. Míg a gímszarvasoknál általában szeptember végéig tart ez az időszak, addig a dámszarvasok esetében nagyjából októbertől kezdődik a barcogásnak nevezett jelenség – írja a Drive.

Ez is érdekelhet:Kínában létezik egy szarvasfaj, ami agancs helyett agyart növeszt

Magyarországon több helyszínen is megfigyelhető a jelenség. Személyes túra keretében is meglátogathatjuk az alábbi térségeket, viszont mindenképpen ügyeljünk arra, hogy ne zavarjuk meg az állatokat és ne menjünk túl közel hozzájuk.

Somló-hegy

soml\u00f3-hegy

Shutterstock

A Somló -hegy és környéke hemzseg az élettől: érdemes ősszel belehallgatni az éjszakai életbe, különösen a gímszarvasok násztáncába. A hegy minden oldalán jól hallható, és egészen hajnalig kitart a szarvasbőgés.

Börzsöny

Shutterstock

A Börzsöny erdei is szarvasbőgéstől lesz hangos szeptemberben. Egy hétvégi kiránduláson ne hagyjuk ki az éjszakai hallgatózást, Ipolytölgyestől Királyrétig zeng majd a jellegzetes hang. Ha egy eldugott vendégházat is választunk magunknak, az élmény garantált.

Bükk

Unsplash

Természetesen a Bükk sem maradhat ki a szarvasbőgésből. A népszerű (és gyönyörű) Szalajka-völgybe érdemes a hónapban ellátogatni, hiszen estére a páratlan természeti szépségét kiegészíti majd az éjszakai erdei nyüzsgés.

Olvasd el ezt is! Rohamtempóban terjed a koronavírus a szarvasok között

Vértes

A Vértes környéke szintén hangos lesz a gímszarvasok szerelmeskedésétől. Egy kéktúrát is érdemes ilyenkor beiktatni, de az útvonalról ne térjünk le, ne zavarjuk meg az erdei életet.

A figyelmetekbe ajánljuk