A hajnali mínuszok beköszöntével sokan vannak, akik melegebb éghajlatra vágynak, ezért a téli hónapokban egy rövid időre valamilyen napsütötte országba utaznak. Akadnak olyanok is, akik kedvelik a mínuszokat és kifejezetten jól érzik magukat a csípős hidegben. És vannak olyanok is, akiknek nem nagyon van választása. Íme hat város, ahol az extrém hideg a mindennapok része.
Ottawa, Kanada
A kanadai fővárosban szinte az összes víz befagy télen
Fotó: Shutterstock
Kanada egyébként sem a kellemes időjárásáról és a napsütésről híres, de az ország fővárosa, Ottawa különösen hideg a téli hónapokban. A téli átlaghőmérséklet -13 fok körül mozog, de előfordult már az is, hogy -39 fokot mértek a városban – írja a Drive. Épp ezért nem is csoda, hogy itt található a világ leghosszabb, egybefüggő korcsolyapályája is, a Rideau-csatorna, ami a hidegebb hónapokban szinte teljes egészében befagy és így közel nyolc kilométeres pályát biztosít a téli sportok szerelmeseinek.
A csatornán télen több melegedő is helyet kap, ahol megpihenhetnek a korcsolyázók, miközben gyönyörködnek a város szépségeiben. A Rideau-csatorna 2007 óta az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.
Fairbanks, Alaszka, Egyesült Államok
Amerika legészakibb államában fekszik Fairbanks, nagyjából 190 kilométerre az északi sarkkörtől. Az innen érkező hideg levegő, a rendkívül kevés napos óra és az óceán távolsága miatt ez az Egyestül Államok egyik leghidegebb városa, ahol a téli hónapokban a hőmérséklet -25 fok körül alakul.
Ez is érdekelhet! Ingyen csodálnád meg Izland kincseit? Ezzel a trükkel összejöhet!
A városban jellemzőek a -20 fokok télen
Fotó: Shutterstock
A rekordhideg, amit Fairbanks-ben mértek, elérte a -54 fokot.
A város ráadásul egy völgyben fekszik, ezért amikor télen „beragad” a hideg levegő, akkor az szinte képtelen távozni, emiatt már októbertől rendkívül fagyosak az éjszakák, ami a téli hónapokban csak fokozódik.
Jakutszk, Oroszország
Jakutszkban a helyiek hozzászoktak a hideghez
Fotó: Shutterstock
Oroszország keleti részén, a szibériai fennsíkon fekszik az ország egyik leghidegebb települése, Jakutszk. A városban a téli átlaghőmérséklet -40 fok körül mozog, de előfordult már, hogy ennél is hidegebbet, -53,5 fokot mértek itt.
A városban élők folyamatosan küzdenek a hideg ellen, a gépjárműveket és más eszközöket állandóan melegen tartják, mert ha egyszer leáll valamilyen berendezés, azt a téli hidegben szinte lehetetlen újraindítani. A Drive emlékeztet, hogy
Jakutszkban megfigyelhető az úgynevezett „gyémántpor-jelenség” is, mely során apró jégkristályok lebegnek a levegőben a rendkívüli időjárási körülmények miatt.
Harbin, Kína
A kínai Harbin városa az elhelyezkedése miatt egyszerűen képtelen megúszni a csípős fagyokat és az extrém alacsony hőmérsékletet. Az ázsiai ország északi részén fekvő települést ugyanis folyamatosan érik a szibériai hideg légtömegek és nincs a közelben olyan nagy kiterjedésű víz sem, ami enyhítené a fagyokat. Épp ezért
Harbinban a téli átlaghőmérséklet -20 fok alatt van, de előfordult már az is, hogy -53 fokot értek a városban.
A Nemzetközi Jég-és Hószobor Fesztivál évente turisták ezreit vonzza a városba
Fotó: Shutterstock
A helyiek az évek során azonban az előnyükre fordították a nagy hideget: itt kap helyet ugyanis a Nemzetközi Jég-és Hószobor Fesztivál, ahová minden évben ezrek érkeznek, hogy megcsodálják a szebbnél szebb jégből készült alkotásokat.
Omjakon, Oroszország
A már említett Jakutszknál is keletebbre fekszik ez az apró település Szibériában, ami az egyik abszolút rekorder, ha a hideg időjárásról van szó. Bár a téli hónapokban a hőmérők higanyszála nem csúszik -40 fok fölé,
de 1926-ban itt mérték a Föld egyik leghidegebb hőmérsékletét is: -71,2 fokot.
Ezt is olvasd el! A síelésen túl: 5 alternatív program, amivel kikapcsolódhatsz az Alpokban
A helyieknek a tél különösen megterhelő, ilyenkor rendszeresen zárva tartanak az iskolák és a boltok is csak pár órára nyitnak ki, az emberek pedig alig mozdulnak ki a lakásaikból.
Ulánbátor, Mongólia
A helyiek egész nyáron gyűjtögetnek, hogy a téli hidegben ne kelljen nélkülözniük
Fotó: Shutterstock
Ha a leghidegebb fővárost keressük, akkor azt nem Oroszországban és nem is Kandadában találjuk meg, hanem Mongóliában. A nagyjából 1,5 millió lakosú Ulánbátor 1350 méterrel a tengerszint felett fekszik, így nem csoda, hogy a hidegebb hónapokban a hőmérők akár -25 fokot is mutathatnak. A városban eddig mért leghidegebb napon -44 fok volt a hőmérséklet.
A helyieknek elsősorban a különleges állatbundákból készült ruhadarabok, a házak megfelelő szigetelése és a melegebb hónapokban felhalmozott élelmiszer segít túlélni a zord és kemény teleket.