Kliluk-tó
Fotó: Shutterstock

4 természeti csoda, ami mintha nem is a Földön lenne

Földünk számos természeti kincset rejteget, ám néhány népszerű látványosság – mint a Grand Canyon vagy a Pamukkale – mellett rengeteg egyedülálló, a szem számára lenyűgöző helyszín létezik, melyet nem biztos, hogy eddig ismertél. Alább mutatunk négyet, amit egyszer mindenkinek látnia kell.


Nátron-tó, Tanzánia

N\u00e1tron-t\u00f3

Fotó: Shutterstock

Tanzánia északi részén, a kenyai határ mellett, a Ngorongoro kráter közelében fekszik a Nátron-tó, amit gyakran „gyilkos tóként“ is emlegetnek. Legjellegzetesebb tulajdonsága a magas ásványi anyag tartalma, ugyanis vizét a természetes forrásokból érkező nátrium-karbonát és szódabikarbóna vegyülete tölti fel. Emiatt olyan maró hatású, hogy az élőlények számára néhány cseppje is halálos lehet. Ezt bizonyítja a számos megkövült állati maradvány is, melyek a tó környékén szóródnak el. Mélyvörös színét az ásványi anyagokkal táplálkozó algáknak köszönheti.

A környék egyébként a Föld egyik legbarátságtalanabb területe, ugyanis a maró hatású tó mellett a hőmérséklet gyakran eléri a 40 Celsius-fokot. Bár a történelem során a legtöbb emberi település tavak és folyók körül alakult ki, a Nátron-tó körüli kopár táj egyértelműen arról árulkodik, hogy nem érdemes a közelében tartózkodni.

Fehér-sivatag, Egyiptom

Feh\u00e9r-sivatag

Fotó: Shutterstock

Kairó nyüzsgő metropoliszától alig néhány órányira terül el a sivatag, amelynek atmoszférája olyan, mintha csak a Hold felszínén járnánk. Az évszázadok alatt végbement eróziónak és homokviharoknak köszönhetően egyedülálló, hófehér krétából és mészkőből álló sziklaalakzatok jöttek létre, amik óriási, egybefüggő „havas mezőt“ alkotnak. A különleges képződmények a Nyugati Sivatagban találhatók. A Fehér-sivatag nagyjából 50 kilométer hosszan és 20 kilométer szélesen terül el, így akár naphosszat nézegethetjük az egyedülálló formákat a környéken.

Kristály-folyó, Kolumbia

Krist\u00e1ly-t\u00f3

Fotó: Shutterstock

Gyakran a világ egyik legszebb folyójaként is hivatkoznak a Kristály-folyóra, ugyanis júniustól novemberig öt színben pompázik: zöld, sárga, kék, piros és fekete. A különleges árnyalatokat az itt élő algáknak, a különböző ásványi lerakódásoknak köszönheti. A nedves és száraz évszakok váltakozása közötti rövid időben a folyó fenekét szegélyező egyedülálló növényfaj, a macarenia clavigera ragyogó vörösre színeződik. Ezt ellensúlyozzák a sárga és zöld homokfoltok, a kék víz és a kettő közötti ezernyi árnyalatok. A Kristály-folyó 100 kilométer hosszan csordogál Kolumbia középső részén, Meta megyében.

Kliluk-tó, Kanada

Kliluk-t\u00f3

Fotó: Shutterstock

A Kliluk-tó, más néven Foltos vagy Pöttyös tó egy sós vizű, lefolyástalan szikes tó, amely a Kanada Brit Columbia tartományában, Osoyoos város közelében található. A környék az ország egyik legmelegebb területe, ugyanis a nyári hőmérséklet rendszeresen eléri a 38 Celsius-fokot. A magas hőmérséklet következtében a párolgás miatt a tóban található ásványi anyagok kikristályosodnak, ezáltal eltűnik a felső vízréteg. Így alakult ki a pöttyökre hasonlító, megkeményedett kristályos felszíne. A Kliluk-tó emiatt a világ egyik legmagasabb sókoncentrációjú vízterülete, mely lekörözi még a Romániában lévő Medve-tavat is. A Vizében magnézium-, kalcium- nátrium-szulfát, de még ezüst, valamint titán is megtalálható. A helyiek egykor szent és gyógyító területnek tekintették a környéket.

(Forrás: Atlas Obscura)

A figyelmetekbe ajánljuk