home office
Shutterstock

Külföldi távmunka? Ezekre számíthatsz, ha Európában maradnál

A koronavírus-járvány óta a távmunka szinte a mindennapok részévé vált, emiatt külföldre költözni is egyszerűbbé vált. Számos ország már bevezette a távmunkások számára kialakított digitális nomád vízumot, hogy segítse a külföldi munkavállalókat a letelepedési és adózási követelményekkel kapcsolatban. Úgy tűnik azonban, hogy Európának még van hova fejlődnie.

A külföldön élő és dolgozó munkavállalói közösség, az InterNations készített a témában egy felmérést, hogy segítsenek a leendő külföldi munkavállalóknak abban, hogy mire számíthatnak a különböző országokban.

Az Expat Insider 2022 felmérésük adatai alapján az InterNations összeállított egy rangsort a legjobb és legrosszabb úti célokról. A rangsor lényegében azt mutatja meg, hogy hol lehet a legelőnyösebb és a legrosszabb feltételek mellett elkezdeni egy külföldi munkát – mutatta be az inxexet az Euronews.

Ez is érdekelhet: Ha külföldről dolgoznál: ezekben az országokban a legolcsóbb egy albérlet

Az index a bürokráciára, a digitális életre és a lakhatásra vonatkozó adatokat tartalmazta. Mint kiderült, az első három helyen Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek és Szingapúr áll, ahol könnyen leküzdhetőek a nyelvi akadályok, ráadásul minimális bürokratikus problémákkal kell csak szembesülni – ezzel szemben a rangsor végén álló országokban a külföldi távmunkások olyan problémákkal szembesülhetnek, mint a helyi nyelv és a digitalizáció hiánya.

Észtország a legjobb európai ország a külföldi letelepedés szempontjából

Észtország a negyedik helyre került az InterNations rangsorában, ezzel pedig a legjobb európai ország is lett egyben. Az ott élő külföldiek szerint a kelet-európai országba könnyű beilleszkedni a rugalmas ügyintézésnek és bürokráciának köszönhetően.

A megkérdezettek közül tízből nyolcan találták könnyűnek a vízum megszerzését, ezzel szemben a világátlag 56 százalék volt. Emellett a külföldieknek kevés problémájuk van a helyi hatóságokkal, nem mellesleg: Észtország az 52 célállomás közül az első helyen áll az online kormányzati szolgáltatások elérhetősége tekintetében.

A felmérésben résztvevők kiemelték még Észtország készpénzmentes fizetési lehetőségeit és a könnyű és jó minőségű internethozzáférést.

Az ország azonban a nyelv és a lakhatás tekintetében lejjebb van a rangsorban: a külföldiek 61 százaléka válaszolta, hogy nehezen tanulható az észt nyelv.

Olvasd el ezt is! 7 ország, ahol rengeteg kedvezményt kaphatnak a távmunkások

Shutterstock

Málta és Európa is csalódás a külföldieknek 

Meglepő, de Észtországon kívül egyetlen európai ország sem került be az első tízbe. Sőt: több európai ország is az utolsó tízben szerepel.

Málta is rossz eredményeket ért el, ahol a külföldi távmunkásoknak meggyűlik a baja a bürokráciával: az ország az utolsó helyen áll az adminisztráció tekintetében.

Máltában úgy tűnik bankszámlát se egyszerű nyitni: a válaszadók szerint itt a legnehezebb elintézni egy ilyen ügyet, és épphogy nincs az utolsó 10 helyezett között a nagysebességű internethozzáférés tekintetében. Az viszont pozitívum, hogy a külföldiek majdnem kétharmada szerint könnyű az országban élni nyelvtudás nélkül is, mivel széles körben elterjedt az angol.

Nyelvismeret nélkül nem sokra megyünk Franciaországban  

Az InterNations felmérése szerint a Franciaországban élő külföldi munkavállalók számára az egyik legnagyobb kihívást a nyelv jelenti. A globális átlaghoz képest majdnem kétszer annyian gondolták úgy, hogy nehéz az életet az országban a francia nyelv ismerete nélkül.

Másik nagy kihívás a külföldiek számára az adminisztráció: a válaszadók több mint 50%-a szerint nehéz a helyi hatóságokkal a kapcsolattartás, 32 százalékuk pedig nehezen tudott helyi bankszámlát nyitni.

Viszont tízből kilencen pozitívan értékelték a készpénzmentes fizetési lehetőségeit, és szinte mindenki egyetértett abban, hogy könnyű hozzáférni az online szolgáltatásokhoz, például a közösségi médiához.

Ezt se hagyd ki! Ha külföldről dolgoznál: ezekben az országokban a legolcsóbb egy albérlet

Olaszországban a bürokrácia okoz gondokat

Annak ellenére, hogy Olaszország népszerű célpont a külföldi munkavállalók körében, a munkavállalás szempontjából az egyik legrosszabb országnak számít.

Az olaszok különösen rosszul teljesítettek az adminisztráció tekintetében: háromból ketten mondták azt, hogy küszködnek a bürokráciával.

Olaszország a helyi bankszámlanyitás és a vízumszerzés egyszerűsége tekintetében is az utolsó 10 helyezett között van.
A megkérdezettek körülbelül kétötöde elégedetlen az online ügyintézési szolgáltatások elérhetőségével, további 16 százalékuk pedig a nagy sebességű internet hiányát említette.

Shutterstock

Németország sem jeleskedett 

Németországban a külföldi távmunkások több akadállyal szembesülnek: az ország a négy alkategóriából háromban is az utolsó 10 között szerepel: lakhatás, digitális élet és nyelv.

A távmunkások szerint Németországban kifejezetten nehéz megfizetni a lakhatást, ráadásul sok időbe is telik. A nyelvi kérdésekben sem jobb a helyzet: 46 százalékuk szerint nehéz úgy élni Németországban, hogy nem beszélik a helyi nyelvet.

A digitalizáció hiánya a másik nagy probléma, emellett a válaszadók 27 százaléka csalódott a készpénzmentes fizetési lehetőségek hiánya miatt. Bár az ország valamivel jobban teljesít az ügyintézés kategóriájában, a megkérdezettek 52 százaléka még mindig nehezen boldogul a helyi hatóságokkal.


A figyelmetekbe ajánljuk