túrázó
Fotó: Unsplash

Hiányzik a csend? Akkor ezt az új utazási trendet neked találták ki!

A zajszennyezés sajnos a modern civilizáció elkerülhetetlen velejárója. Maradt azonban még néhány olyan hely a Földön, ahol nem kell tartanunk a hangzavartól. Egy új kezdeményezés olyan úti célokat gyűjt össze, ahol háborítatlan csendben csodálhatjuk a természetet.


A fényszennyezés jelenségéről gyakran cikkezik a tudományos sajtó, a zajszennyezésről azonban mintha kevesebb szó esne. Pedig a helyzet egyáltalán nem rózsás, sőt.

Zajszennyezésről akkor beszélhetünk, ha a zajterhelési határérték meghaladja a 65 decibelt. A 85 decibel feletti hanghatások nemcsak a közérzetünkre, de a hallásunkra is káros hatással vannak.

A Földön élő 8 milliárd ember túlnyomó többsége ma zajszennyezéssel terhelt lakókörnyezeten él.

Szomorú, de igaz: alig maradt olyan hely a bolygónkon, ahol tökéletesen háborítatlanul hallhatjuk a természet hangjait.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: A zajszennyezés árt a kutyádnak, ezt teheted a védelmében

f\u00e9rfi \u00fcl egy t\u00f3 partj\u00e1n

Illusztráció

Fotó: Unsplash

A Quiet Parks International nevű nonprofit szervezetet azzal a célkitűzéssel alapította meg 2019-ben Gordon Hempton akusztikai ökológus, hogy összegyűjtsék és megőrizzék azokat a helyeket, ahova nem szivárog be a modern civilizáció zaja – írja a Roadster.

A kezdeményezés egy utazási trendet is inspirált:

egyre több turista választja tudatosan azokat a helyszíneket, amelyek megkapták a szervezettől a „csendes” minősítést.

Elsőként az ecuadori Zabalo folyó környéke érdemelte ki a megtisztelő címkét, mára több száz kert, nemzeti park, túraösvény és egyéb természeti látnivaló rendelkezik ilyen minősítéssel.

Magyarországon is találunk „csendes helyet” – a Hortobágyi Nemzeti Parkot a honlap szerint maga az alapító terjesztette fel a címre.

Ez is érdekelhet: 5 új utazási trend, amely nagyban meghatározhatja a 2024-es évet

A zajszennyezéstől mentes utazás nem egy újabb divathóbort csupán, a csendes környezet a tudomány szerint az egészségünkre is jótékony hatással bír: csökkenti a stresszt, javítja az alvásminőséget és serkenti az anyagcserét.

Nem pusztán az emberiség szempontjából fontos, hogy megőrizzük a háborítatlan természeti helyeket az utókornak. Az alapítóknak kifejezett célja volt az is, hogy az állatvilágot is óvják a kezdeményezéssel.

Ha kedvet kaptunk a csendes utazáshoz, a szervezet honlapján böngészhetünk a lehetséges úti célok között. Egy-egy helyszín úgynevezett erdőfürdőzéssel is csábítja a turistákat, melynek során olyan mértékű csendet tapasztalhatunk meg, amilyen a modern világunkban már nem képzelhető el.

A figyelmetekbe ajánljuk