Finn kutatók megpróbáltak vírusként terjedő élőhalottakat modellezni, mindezt annak érdekében, hogy megértsék, hogyan is terjednek a kórokozók.
A Pauliina Ilmonen, az Aalto Egyetem matematikusa által vezetett csoport egy esetleges zombifelkelést modellezett. Azt vizsgálták, hogyan kezdődne Finnországban egy élőhalottakból álló járvány. A kutatók szerint mindez olyan felismeréseket tárhat fel, amelyek segíthetnek a jövőbeli pandémiákra való felkészülésben.
Ez is érdekelhet: Ősi zombivírusokat élesztettek újra Szibériában
Arra jutottak, hogy a fertőzés megfékezésére álló időablak nagyon szűk: egyetlen zombi esetén mindössze hét órán belül kellene cselekedni.
Vagy az adott város karanténba zárásával, vagy akár az alany megsemmisítésével. Ezt követően már a kutatók szerint elkerülhetetlen, hogy a megfertőzötteek az egész országot ellepjék.
Fotó: mostafa meraji/Unsplash
Meglepett, hogy milyen gyorsan kellene reagálnunk, hogy életben tartsuk a lakosságot. Továbbá elgondolkodtatott olyan erkölcsi kérdésekről, mint az egyének jogai a társadalom jogaival szemben
– vélekedett Ilmonen.
A fiktív forgatókönyvek felhasználása a járványok terjedésének megértéséhez nem teljesen új ötlet. Korábban használtak már „zombikat” különböző orvostani vagy matematikai elméletek bizonyításához is.
Ezt is olvasd el! The Last of Us: mekkora az esély a sorozatban látott apokalipszisre?
Mi a valószínűsége annak, hogy egy ember túlél egy zombival való találkozást?
A probléma az, hogy itt vakon járunk, mert az ilyen kérdésekre vonatkozó valós adatok erősen korlátozottak
– magyarázta Lauri Viitasaari matematikus.
A csoport egy másik tudósaNatalia Vesselinova még ezt kiegészítette:
A szimulálandó ember-zombi interakciók nagy száma miatt ez a modell további számolásokat igényel.