Füst.

50 éve globális összeomlást jósoltak az MIT tudósai, úgy tűnik, igazuk lesz

Egy több mint 50 éves jelentés ijesztő pontossággal jövendölte meg a mostani eseményeket.


1972-ben az MIT egy tudóscsoportja a Római Klubtól – a vezető akadémikusok, tudósok, üzleti vezetők és politikusok nemzetközi csoportjától – azt a feladatot kapta, hogy jósolják meg az elkövetkezendő évtizedek eseményeit. A kutatók el is végezték a munkát, és egy World3 nevű szisztematikus dinamikai modellt alkalmaztak az emberi népesség, az ipari termelés, a szennyezés, az élelmiszertermelés és a Föld természeti erőforrásai közötti összetett kölcsönhatások vizsgálatára – írja az IFL Science

Ebben a tanulmányban megállapították, hogy a „stabilizált világ” – amelyben a globális összeomlás elkerülhető és az életszínvonal stabil marad – ugyan elérhető, de óriási változásokra lenne szükség ezen cél eléréséhez.

Ez is érdekelhet: Újabb Da Vinci-kód? A polihisztor megjósolta a világvége dátumát

Az akkori becslések szerint amennyiben ez nem jönne össze, úgy össze fog omlani a globális társadalom, ami nem valami világvége-állapotot jelent, hanem az ipari növekedés teljes stagnálását, és az emberi jólét jelentős csökkenését – ez a „szokásos üzletmenet" nevet kapta.

Annak idején a szakma erősen szkeptikusan állt a kutatók eredményeihez, sokan kritizálták is őket az eredményeik miatt, ám az elmúlt 50 évben meglepően nagy arányban lett igazuk a vizsgálat készítőinek.

Gaya Herrington, a KPMG könyvvizsgáló cég igazgatója ugyanis 2020-ban megvizsgálta, hogy az elmúlt évtizedek empirikus adatai hogyan illeszkednek a jelentés számaihoz.

A Journal of Industrial Ecology szerint Harrington néhány frissebb adat felhasználásával négy különböző lehetséges forgatókönyvet határozott meg: két különböző „szokásos üzletmenetet", egy „stabilizált világot" és egy „átfogó technológiát", amelyben az emberiség a technológiai fejlődés segítségével képes innoválni a környezeti korlátokból való kilábalást.

Az igazgató végül arra jutott, hogy az 50 évvel ezelőtti előrejelzések pontosak voltak, és sajnos a világ még mindig nem a „stabil út” felé tart. Harrington szerint azonban az optimista jövő még mindig karnyújtásnyira van tőlünk, ennek eléréséhez azonban radikális változásokra lesz szükség.

A két legjobban illeszkedő forgatókönyv látszólag kétértelmű kimenetele mögött, amelyek marginálisan közelebb állnak egymáshoz, mint a másik kettő, az az üzenet rejtőzik, hogy az emberiség számára még nem túl késő változtatni az irányon és megváltoztatni a jövőbeli adatpontok pályáját. Van még egy választásunk. Bár az SV [stabilizált világ] követi a legkevésbé, a szándékos pályamódosítás még mindig lehetséges. Ez az ablak azonban gyorsan bezárulhat

– írta Herrington.


A figyelmetekbe ajánljuk