A Göteborgi Egyetem új tanulmánya szerint Svédország vikingkori lakossága széles körben szenvedett egy súlyos betegségtől, írja a Heritage Daily.
A Göteborgi Egyetem kutatócsoportja egy új tanulmányban tizenöt vikingkori, vagyis a 8. és a 11. század között élő személy koponyáját elemezte CT-felvételek segítségével. A tudósok a folyamat során a koponyában és az állkapocsban kóros csontkinövéseket fedeztek fel, amelyek fertőzésekre és más betegségekre utalnak.
Néhány koponyán krónikus orrmelléküreg- és fülgyulladásra utaló jeleket találtak, míg másokon csontritkulás és különböző fogászati betegségek nyomai mutatkoztak. A vizsgált személyek 20 és 60 év közötti felnőttek voltak.
Ez is érdekelhet! Állatbőrből készült hajóval vadásztak 5000 évvel ezelőtt az északi népek
A tanulmányt vezető Carolina Bertilsson, a Göteborgi Egyetem kutatóasszisztense elmondta:
A tanulmány eredményeinek köszönhetően jobban megérthetjük ezeknek az embereknek az egészségi állapotát és jólétét. Mindenki tudja, milyen érzés, ha valahol fájdalmat érez: egészen kétségbeesetté válhatunk, ha segítségre van szükségünk. De akkoriban nem rendelkeztek olyan orvosi és fogorvosi ellátással, mint mi, vagy olyan fájdalomcsillapítókkal, mint amilyenek ma léteznek. Ha kialakult egy fertőzés, az hosszú ideig megmaradhatott.
Bertilsson hozzátette: a mai régészeti módszerek közül nagyon sok invazív, mivel csontokat vagy egyéb szöveteket kell eltávolítani a további elemzéshez. Ezzel szemben az ő kutatásuk a lehető legkíméletesebb volt, hiszen teljesen érintetlenül hagyták a maradványokat, mégis rengeteg információt nyertek ki belőlük.
Ha tovább olvasnál: Több ezer éves viking leletet találtak Norvégiában
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Göteborgi Egyetem egy másik tanulmánya szerint a fogászat a vikingek korában meglepően fejlett volt. Az általuk vizsgált minták alapján kijelenthető, hogy bár a fájdalmat valóban nem tudták megfelelően csillapítani, a 10. században használt módszerek nem is olyan sokban különböztek a maiaktól.