A tudósok 7 újabb sötét üstököst fedeztek fel 2024-ben, így a galaxis talán legrejtélyesebb égitestjeinek ismert száma már 14-re emelkedett, írja a Space.
Az utóbbi években az aszteroidák és az üstökösök közötti határvonal eléggé elmosódott. Az aszteroida hivatalosan a törpebolygónál kisebb, 1 méterestől akár 1000 kilométeres átmérőig terjedő, szabálytalan alakú, szilárd anyagú égitest, amely nem rendelkezik atmoszférával, és csillag körül kering. Az üstökös definíciója pedig: olyan naprendszerbeli égitest, amely a Nap körül, általában elnyújtott pályán kering, és a Nap közelébe érve jellegzetesen fényes csóvája fejlődik.
Csakhogy léteznek olyan aszteroidák is, amelyek az üstökösök néhány tulajdonságával rendelkeznek, de egyáltalán nem fényesek – ezeket nevezzük sötét üstökösöknek.
Ez is érdekelhet! Több mint 100 aszteroidát fedezett fel a Mars és a Jupiter között a NASA űrteleszkópja
A sötét üstökösöknek nincs csóvájuk, de úgy mozognak, mint az üstökösök: a gravitáción kívül valami más erő is hat a mozgásukra, megváltoztatva a pályájukat. A szabályos üstökösök esetében ez a másik erő az a lökés, amelyet a felszínükön gőzzé szublimáló jég okoz, amikor a Nap hője közelébe érnek, és a jól ismert csóvájukat létrehozó porral együtt kilövellnek az űrbe. A sötét üstökösöknek azonban nincs ilyen csóvájuk.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Amikor ilyen jellegű mozgást látunk egy égitestnél, az általában azt jelenti, hogy üstökösről van szó, amelynek a felszínéről kiáramló illékony anyag ad neki egy kis lökést
– mondta Davide Farnocchia, a NASA dél-kaliforniai Jet Propulsion Laboratoryjának munkatársa egy nyilatkozatban.
De bármennyire is próbálkoztunk, nem találtunk üstököscsóvára utaló jeleket.
Ha tovább olvasnál: Újabb bizonyítékot találtak a Naprendszer kilencedik bolygójára, ami a tudósok szerint hatalmas lehet
2017-ben egy, 2023-ban pedig hat másik hasonló objektumot fedeztek fel – ekkor használták először a „sötét üstökös” kifejezést. Az újabb felfedezéssel az ismert sötét üstökösök száma 14-re emelkedett.