A következő két hétben lesz megfigyelhető az éjszakai égbolton a 12P/Pons-Brooks nevű üstökös, mely 71 évente halad el Földünk mellett. Bár sok helyen szabad szemmel is látható lesz, a nagyobb várásokban élők azért készítsék be a távcsövüket.
A 12P/Pons-Brooks – amely felfedezőiről, Jean-Louis Ponsról és William Robert Brooksról kapta a nevét – ideje nagy részét a Naprendszer külső, fagyos részein tölti. A belső Naprendszerbe csak 71 évente tér vissza, ezért hivatkoznak rá periodikus üstökösként a tudósok.
Ez is érdekelhet: Lehet, hogy egy üstökösnek köszönhetjük az élet építőköveit
A csillagászok szerint a 12P/Pons-Brooks egyre fényesebb, és van rá esély, hogy a következő hetekben már szabad szemmel is láthatjuk – olvasható az Independent cikkében.
Dr. Megan Argo asztrofizikus szerint már többször kitört, és időszakosan meg is növelte fényességét az óriási, piszkos hógolyónak nevezett objektum:
Ha szerencsénk van, akkor a következő hetekben még egy újabb kitörés következhet, ahogy áthalad az égbolton.
Miért látható egyáltalán a Földünkről?
Ahogy az üstökös közeledik a Naphoz, a hő hatására a jég a szublimációnak nevezett folyamat révén egyenesen gázzá alakul. Mindez az üstökös szilárd magja körül egy felhőt és egy anyagcsóvát alkot, amely több millió kilométerre nyúlik az űrben.
A lenyűgöző fénycsóvát összességében tehát a Napból áramló napszélnek köszönhetjük.
Ezt is nézd meg! A Halley-üstökös megkezdte közel 40 évig tartó útját
Stuart Atkinson amatőrcsillagász – aki régóta figyelemmel kíséri az objektumot – elárulta, hogy technikailag a 12P/Pons-Brooksnak szabad szemmel is láthatónak kellene lennie, de valójában ott lehetséges ez, ahol nagyon alacsony a fényszennyezettség. Így tehát a Budapesten élőknek szinte biztos, hogy távcsőre lesz szükségük, ha gyönyörködni szeretnének.