űrszemét

Az elmúlt évtizedekben olyan sok műholdat küldtünk az űrbe, hogy mára már óriási problémát jelent a bolygónk körül keringő űrszemét-tömeg, mely egész életünket befolyásolhatja. Az Európai Űrügynökség (ESA) éves űrkörnyezeti jelentésében megállapította, hogy jelenleg több mint 6600 tonna káros és felesleges mesterséges objektum kering a Föld alacsony pályáján, 160-2000 km-re a bolygónk felszínétől.


Josef Aschbacher, az ESA főigazgatója szerint ez a többnyire láthatatlan, mégis hatalmas probléma nagyban befolyásolja az mindennapokat, hiszen életünk a műholdaktól függünk: ezek biztosítják számunkra az információkat, a navigációt, a távközlést és a szolgáltatásokat, valamint ezek segítségével tudjuk megfigyelni a Földet is.

Ezt is olvasd el! Tudósok szerint egyre többször kell majd a Földre zuhanó műholdaktól tartanunk

Hatalmas mennyiségű apró darab

Az űrszemét különféle apró darabokból áll. Még a milliméter nagyságú apró űrszemétdarabok is komoly károkat okozhatnak az űrhajókban és műholdakban. Tiago Soares, az ESA Clean Space Office vezető mérnöke szerint egy „egy centiméteres űrszemétdarabnak akkora az energiája, mint egy kézigránátnak”.

Jelenleg legalább 1,2 millió, 1 cm-nél nagyobb űrszemétdarab száguld a Föld körüli pályán: ezek mindegyike ütközhet valami mással, és láncreakciót indíthat el, melynek eredményeként több száz újabb szemétdarab keletkezik.

Ezt a jelenséget nevezzük Kessler-effektusnak. Szomorú hír, hogy az objektumok száma, valamint össztömegük és össztérfogatuk az űrkor kezdete óta folyamatosan növekszik.

Az űr tisztaságának megőrzése

Jelenleg nincs olyan nemzetközi űrjog, amely előírná a hulladékok eltávolítását az alacsony Föld körüli pályáról. (Ez a jogterület a világűrrel kapcsolatos állami és magán tevékenységeket szabályozza.) Az űrügynökségek és az iparági szervezetek – köztük az ESA – azonban számos iránymutatást és javaslatot fogalmazott meg a hulladékok keletkezésének csökkentésére. Ezek között szerepelnek az űreszközök tervezésével kapcsolatos szempontok, például a következők:

  • a küldetéshez kapcsolódó tárgyak kibocsátásának megakadályozása
  • olyan anyagok és alkatrészek használata, amelyek minimálisra csökkentik a kockázatokat
  • megbízható, hulladékot nem termelő mechanizmusok beépítése
  • olyan űreszközök tervezése, amelyek a légkörbe való visszatérés során teljesen elégnek
3D-s illusztr\u00e1ci\u00f3 a F\u00f6ld p\u00e1ly\u00e1j\u00e1nak t\u00f6rmel\u00e9kkel, szem\u00e9ttel \u00e9s m\u0171holdakkal val\u00f3 szennyez\u00e9s\u00e9nek probl\u00e9m\u00e1j\u00e1r\u00f3l.

3D-s illusztráció a Föld pályájának törmelékkel, szeméttel és műholdakkal való szennyezésének problémájáról.

Fotó: Shutterstock

Az ESA tervei szerint a ClearSpace-1 nevű hulladékeltávolító űreszköz 2028-ban eltávolítja a bőrönd méretű Proba-1 műholdat a pályáról. A svájci ClearSpace cég által gyártott műhold tömege kb. 112 kg, mely hatékonyan képes megragadni az űrszemetet. A tokiói Astroscale szintén olyan szolgáltatásokat kínál, melyekkel végre el lehetne takarítani a szemeteket. Mindkét vállalat szerződést kötött a brit űrügynökséggel, hogy jövőre eltávolítson egy sor működésképtelen brit műholdat.

Ha ezek a tervek tényleg megvalósulnak, akkor ezek lesznek az első valódi űrszemét-eltávolítási küldetések. Az alacsony Föld körüli pályán található hatalmas mennyiségű hulladéknak akár csak egy részét is eltávolítani azonban nehéz lesz, és hosszú időt vesz igénybe – olvasható a New Atlas oldalán.

A figyelmetekbe ajánljuk