Egy rendkívül ritka égi jelenséget, úgynevezett vörös lidércet sikerült lencsevégre kapni, ráadásul nem is akárhonnan: a fotót a NASA egyik asztronautája az űrből készítette.
A légkör tele van különös jelenségekkel, de talán egyik sem annyira lélegzetelállító és egyedi, mint az úgynevezett vörös lidérc. A név egy magaslégköri jelenséget takar, amelyek jellemzően viharfelhők fölött jelentkeznek, egy időben a villámokkal, de csak a másodperc tört részéig láthatók, a magasságuk pedig elérheti akár a 90 kilométert is.
Ez is érdekelhet! Úgy tűnik, ez a növény még a Marson is képes megélni
Super lucky a few weeks ago when shooting a timelapse of a lightning storm off the coast of South Africa. One of the frames in the timelapse had a red sprite. A rare event. My knowledge is pretty much just from Wikipedia but I want to know more.
— Matthew Dominick (@dominickmatthew) June 20, 2024
50mm lens, f1.2, 1/5s, ISO 3200 pic.twitter.com/CU1JpMwE8u
Nos, ezt a rövidke pillanatot sikerült megörökítenie Matthew Dominick űrhajósnak – számol be a hírről a Space nevű portál. A férfi az elmondása alapján a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről épp Dél-Afrika fölött készített fotósorozatot egy viharról és csak a képek megvizsgálása során vette észre, hogy az egyik képkockán feltűnik a vörös lidérc.
Rendkívül ritka jelenség. Nem is igazán tudok róla semmit, csak annyit, amennyit a Wikipédia ír
– írta a kép mellé Dominick, aki hozzátette, hogy szeretne szakemberekkel együttműködni, akik segíthetnének neki abban, hogy minél többször sikerüljön lencsevégre kapnia a jelenséget.
Ajánljuk figyelmedbe! Földi anyagot találtak a Hold felszínén
A portál emlékeztet rá, hogy a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről évek óta vizsgálják a villámlásokat és a viharokat, hiszen egészen más megvilágításba helyezheti őket az, hogy felülről is láthatóvá válnak. Többek közt így sikerült Andreas Mogensennek fejjel lefelé álló villámokat lefotóznia 2015-ben, ami után a képek bejárták a világsajtót.
Ezek a kutatások már csak azért is különösen fontosak, mert egy 2023-as konferencián már arról beszéltek tudósok, hogy könnyen lehet, hogy a heves villámlással járó viharok hozzájárulnak az üvegházhatású gázok kialakulásához.