A matematikusok megkérdőjelezték a régi mondást, miszerint ha egy majom elég sokáig véletlenszerűen ütögetné a billentyűzetet, akkor előbb-utóbb előállítaná Shakespeare teljes életművét.
A végtelenmajom-tétel szerint, ha adott valamilyen előre rögzített szöveg, és egy majom korlátlan ideig véletlenszerűen ütögeti egy írógép billentyűit, akkor majdnem biztos, hogy előbb-utóbb ezt az adott szöveget is leírja – még ha az olyan összetett és értelmes is, mint William Shakespeare teljes életműve – írja a The Guardian.
Ez is érdekelhet: Tudatmódosított állatok - 5 drogfogyasztó állat a vadonból
Két ausztrál matematikus szerint azonban ez a feltételezés, mely szerint a betűk végtelen sorozatát előállító egyedek előbb utóbb létrehoznák az angol író műveit, félrevezető és lehetetlen. Kiszámították, hogy ha a világ összes csimpánzának annyi időt adnának, amíg be nem következik az univerzum halála (tíz szexdecilliárd, 10100 év), akkor sem írnák meg a művet.
Ezen felül a majmokról szóló számítás olyan szempontokat nem vett figyelembe, hogy mit fognak enni a majmok, vagy az évmilliárdok során elpusztuló Föld helyett hol folytatnák a gépelést.
Olvasd el ezt is! A majmok előszeretettel fogyasztanak alkoholt
A kutatók szerint nagyjából 5 százalék az esélye annak, hogy egy majom véletlenül leírja a „banán” szót élete során egy billentyűzet előtt ülve. A Shakespeare-korpusz pedig 884 647 különböző szót tartalmaz, de banán szót nem.
Még ha az emberhez legközelebb álló majom, a csimpánz teljes jelenlegi populációjával, 200 ezer egyeddel számolunk az évmilliárdok alatt, akkor sem végeznének időben.