A várandósság felébresztheti az ősi vírusokat a DNS-ünkben egy új kutatás szerint
Shutterstock

A várandósság felébresztheti az ősi vírusokat a DNS-ünkben egy új kutatás szerint

Meglepő felfedezést tett egy kutatócsapat, amely a rég „kialudtnak“ hitt őssejteket vizsgálta. A tudósok közelebb kerültek ahhoz is, hogy megfejtsék a terhesség során lehetségesen előforduló vérszegénység okát is.


Egy friss tanulmány szerint a testünkben hosszú ideje „alvó“ vírusfragmentumok képesek olyan immunválaszt kiváltani a szervezetben, ami fokozza a vörösvérsejtek működését akkor, amikor arra a legnagyobb szükség van. A kutatók eleinte egerek vérképző őssejtjeit elemezték, amelyekben retrotranszpozonok (a transzpozonok olyan DNS-szakaszok, amelyek képesek megváltoztatni helyüket a genomon belül) aktiválódtak a terhesség ideje alatt. A felfedezés alapján a kutatók úgy vélik, hogy a vérképző őssejtek egy olyan vírusos folyamatot indítottak el, amit a sejtek valójában már rég „elfelejtettek“. Ám ez a folyamat nem kockázatmentes: ha aktiválódnak a retrotranszpozonok, egyik pontból a másikba ugrálhatnak a genomban, különféle változásokat előidézve.

A kutatók várandós és nem várandós nők vérmintáinak elemzésével megállapították, hogy az egereknél megfigyelt jelenség nagy valószínűséggel az embereknél is előfordulhat. További vizsgálatokat végeztek és rájöttek, hogy amikor az egereknél a folyamatot blokkolták, akkor a rágcsálóknál anémia, azaz vérszegénység alakult ki. A vörösvérsejtek hiánya miatt fennálló állapotra a terhes nők is hajlamosak valamennyire.

v\u00e1rand\u00f3s n\u0151

Fotó: Unsplash

Ez pont az ellenkezője annak, amire a kutatás kezdetén számítottunk. Ha létezik olyan időszak, amikor a szervezetnek meg kell védenie a genom (egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva, egyes vírusokban RNS-ben) épségét és el kell kerülni a lehetséges mutációkat, akkor az a terhesség ideje alatt van. Mégis miért nem inaktiváljuk őket véglegesen, ahogy azt számos faj is tette? Kell, hogy legyen valamilyen adaptív értéke a szervezet számára

– fejtette ki Sean Morrison, genetikus és immonológus. Hozzátette, hogy több száz ilyen retrotranszpozon szekvencia található a genomban.

A retrotranszpozonokra korábban csak „felesleges“ DNS-ként tekintettek, mivel úgy gondolták, nincsen jelentőségük. A kutatásnak köszönhetően azonban kiderült, hogy jó néhány még mindig képes működésbe lépni. Szerintük a „felesleges“ DNS elnevezés nagyon is téves, ugyanis a retrotranszpozonok hozzájárulnak a terhesség ideje alatt az anya és a baba biztonságához és egészséges fejlődéséhez. Az őseink vírusfertőzéseiből átörökített DNS a teljes genomunk mintegy 8 százalékát teszi ki. A tudósok még mindig csak keveset tudnak és folyamatosan tanulnak a témában.

Ezek a felismerések segítenek megérteni, hogy miért alakul ki vérszegénység a terhesség idején. A következő lépésünk egy klinikai vizsgálat elindítása, hogy elmélyítsük a retro transzpozonok működésének megértését a betegeknél

– tette hozzá Alpaslan Tasdogan genetikus, a kutatásban részt vevő tudós.

(Forrás: Science Alert)

A figyelmetekbe ajánljuk