Telefonját nyomkodó férfi
Fotó: Shutterstock/AI

Átlagosan napi 3,5 órát töltünk a telefonunk nyomkodásával

Napi több órát töltesz a telefonod nyomkodásával? Mutatunk 6 tippet, amivel csökkenheted a képernyőidőd!

A mai világban már-már elengedhetetlen az okoskészülékek használata, hiszen ezzel tartjuk a kapcsolatot a szeretteinkkel, követjük nyomon a világ eseményeit és értesülünk mindenről, ami fontos. A statisztikák szerint naponta átlagosan 3,5 órát töltünk a telefonunk nyomkodásával és 24 óra alatt körülbelül 58 alkalommal ellenőrizzük a készülékünket. A folyamatos görgetés, a közösségi médián való aktív jelenlét, vagy épp az értesítések állandó figyelemmel kísérése azonban könnyen elveheti az időnket és figyelmünket más, sokkal fontosabb dolgokról is.



Tartsunk több, rövid szünetet napközben!

Akármennyire is egyszerűnek hangzik, sokszor nehéz akár csak egy rövidebb időre is félretenni a készülékeinket, pedig a szakértők szerint ez az egyik legjobb módja annak, hogy csökkentsük a képernyőidőnket. Jelöljünk ki olyan idősávokat a napban, amikor egyszerűen elzárjuk, másik szobába visszük, vagy teljesen lenémítjuk a mobilunkat.

Ezt is olvasd el! A 4 legsúlyosabb hiba, amit te is elkövetsz telefontöltés közben

Meg kell tanulnunk időt szánni a technológiára és arra is, hogy néha elszakadjunk tőle

– idézi a Consumer ReportsDr. Larry Rosent.

A legjobb az, ha a kora reggeli és a késő esti órákat mindenféle kütyük nélkül töltjük, ezek ugyanis befolyásolják a szervezet kortizol- és melatoninszintjét, amelyek hatással vannak az alvásunk minőségére, a stressztűrő képességre és a teljesítményre is.

Töröljük a felesleges alkalmazásokat!

Természetesen nem arról van szó, hogy örökre meg kéne válnunk a kedvenc applikációinktól, de bizonyos esetekben, akár csak egy-két órára is megéri eltüntetni őket a telefonról. Ez nem jelenti azt, hogy bármiféle adat és információi eltűnik majd, de legalább nem pittyeg percenként a készülék.

Stresszes n\u0151

Időről időre megéri letörölni egy-egy alkalmazást, hogy csökkentsük a stresszt

Fotó: Shutterstock

Mind az iOS, mind pedig az Android többféle olyan lehetőséget is nyújt a felhasználóknak, melyek segítségével

egyszerűen blokkolhatunk bizonyos tevékenységeket a telefonon egy általunk meghatározott ideig, így a törlésre sincs feltétlenül szükség.

Gyakoroljuk a koncentrációt!

Ez már egy pavlovi reflex az embereknél: jön az értesítés, mi azonnal felkapjunk a mobilt, megnézzük és válaszolunk

– mondja Rosen, aki szerint a figyelem pont olyan, mint egy izom, tehát karban lehet tartani.

A szakértő tanács az, hogy

némítsuk le a telefonunkat, állítsunk be egy 15 perces időzítőt, majd tegyük a készüléket képernyővel lefelé, és fogadjuk meg, hogy nem nyúlunk hozzá, amíg le nem jár az idő.

Amikor lejárt, nézzük meg az értesítéseket egy-két percig, majd állítsuk be újra a 15 perces időzítőt.

Keressünk alternatívákat!

A legtöbb rossz szokástól úgy a legkönnyebb megszabadulni, ha találunk más, hasznosabb tevékenységeket helyette és ez nincs másként a telefon folyamatos nyomkodása esetén sem.

Stresszes f\u00e9rfi a kez\u00e9ben telefonnal

Fontos, hogy az online jelenlét mellett találjunk más hobbikat is

Fotó: Shutterstock

Találjunk magunknak időt új hobbik kialakítására, könyvek olvasására, természetben való időtöltésre és az emberekkel való személyes kapcsolattartásra. Ha elmélyedünk ezekben a megnyugtató tevékenységekben, az nyugtatja az agyat is, miközben fejleszti a koncentrációt is, így amikor visszatérünk a készülékünkhöz, valószínűbb, hogy egészségesebb módon használjuk majd.

Vonjuk be a családot és a barátokat is!

A szakértők szerint sokkal hatékonyabbak lehetünk akkor, ha az erőfeszítéseinket megosztjuk másokkal. Legyen szó családtagokról vagy barátokról, először is vázoljuk nekik, hogy mit szeretnénk elérni és kérjük a segítségüket.

Például egy családi összejövetel során nyugodtan megkérhetjük a többieket, hogy az asztalnál ülve senki ne használja a mobilját.

Ha azt látjuk, hogy mások sem nyomkodják folyton a telefonjukat, nekünk is sokkal könnyebb lesz megállni azt.

Ez is érdekelhet! Az Alzheimer-kórt a mobiltelefonozás is előidézheti?

Kövesd nyomon a változást és ünnepeld a sikereid!

Bármilyen fogadalomról legyen is szó, rövidtávú sikereket viszonylag könnyű elérni, de kitartani az elhatározásunk mellett már sokkal nehezebb. Épp ezért fontos, hogy folyamatosan kövessük nyomon, hogy épp hol tartunk a kívánt cél elérésében. Vegyük számba, hogy mit sikerült elérni és mi az, amit ugyan szerettünk volna teljesíteni, de nem sikerült.

Ha úgy érezzük, hogy jól haladunk és egyre kevesebb időt töltünk a telefon nyomkodásával, jutalmazzuk meg magunkat.

Ez ugyanis egyértelmű üzenetet küld az agynak, hogy jól csinálunk valamit, amit így később könnyebb lesz folytatni.

A figyelmetekbe ajánljuk