Nagy hibát követünk el? Ezért nem kéne éjszaka tölteni a telefonunkat

Nagy hibát követünk el? Ezért nem kéne éjszaka tölteni a telefonunkat

A lítium-ion akkumulátorok világában az okostelefonok állnak a középpontban. Ugyanakkor egy folyamatos vitát is kirobbantottak: a hosszan tartó – vagy éjszakai – töltés valóban pusztítást végez az akkumulátoron?


Az okostelefon akkumulátorának élettartama minden teljes lemerüléssel rövidül. Lehetőség szerint ne merítsük le teljesen, ugyanakkor nem is kell mindig 100 százalékra tölteni. Ajánlatos a töltöttségi szintet a legtöbb esetben 40 és 80 százalék között tartani. Ha tokban használjuk a telefonunkat, akkor töltés alatt abból vegyük ki, ugyanis előfordulhat, hogy tokban jobban melegszik a telefon.

Ez is érdekelhet: Ez a mobilhasználat öt legkárosabb hatása

De létezik olyan, időseknek szánt okostelefon is, amely praktikus dokkolóval is rendelkezik; töltőként, óraként vagy éppen digitális képkeretként is működik, és akár egész nap benne hagyhatjuk a telefont. Amikor a dokkoló épp nem tölt, a telefon képernyőkímélő funkcióra kapcsol.

Miért nem érdemes tehát sokáig tölteni a telefonunkat?

Túltöltés veszélye: A modern okostelefonok általában beépített védelmi mechanizmusokkal rendelkeznek, amelyek megakadályozzák a túltöltést. Azonban hosszú távon az egész éjjel tartó töltés során az akkumulátor folyamatosan a maximális töltési szinten tartózkodik, ami hosszabb távon növelheti a túltöltés kockázatát.

Unsplash

Állandó stressz az akkumulátoron: Az egész éjjel tartó töltés során az akkumulátor folyamatosan működik, ami terhelést jelent számára. Ez hosszabb távon csökkentheti az akkumulátor teljesítményét.

Alacsony kisülési ciklusok: Az akkumulátoroknak optimális állapotban kell tartaniuk egy bizonyos kisülési és feltöltési tartományt. Az egész éjjel tartó töltés során az akkumulátor folyamatosan a maximális töltési szinten tartózkodik, ami hosszabb távon kedvezőtlen hatással lehet az akkumulátor kisülési ciklusaira.

Tippek a telefonunk élettartamának meghosszabbításához!

Optimális töltési tartomány: Próbáljuk elkerülni, hogy az akkumulátort mindig teljesen feltöltsük vagy teljesen lemerüljön. Az optimális tartomány a legtöbb modern lítium-ion akkumulátor számára körülbelül 20% - 80% között van.

Gyorstöltés elkerülése: A gyors töltés során az akkumulátor hőt termel, ami károsíthatja azt. Ha lehetséges, kerüljük a gyors töltést, vagy használjuk azt csak szükség esetén.

Nem használt funkciók kikapcsolása: Ha nem használjuk a Bluetooth-ot, Wi-Fi-t vagy GPS-t, akkor kapcsoljuk ki ezeket a funkciókat. Ezek az eszközök folyamatosan keresik a jelet, ami további feleslegesenergiafogyasztást eredményez.

Olvasd el ezt is! Kapcsolásra várva – így telefonáltunk át a huszadik századot

Energiahatékony üzemmódok használata: Sok okostelefon rendelkezik energiahatékony üzemmódokkal, amelyek csökkenthetik a teljesítményt, de meghosszabbíthatják az akkumulátor élettartamát. Használjuk ezeket, ha nem szükséges a teljes teljesítmény.

Alacsony fényerő és rövidebb kikapcsolás: Csökkentsük a kijelző fényerőjét, és állítsunk be rövidebb időt a kijelző kikapcsolására, amikor nem használjuk a telefont. A kijelző az egyik legnagyobb energiafogyasztó tényező.

Rendszeres kalibráció: Időnként (például havonta) engedjük le az akkumulátort alacsony szintre, majd töltsük fel 100%-ra. Ez segíthet a pontosabb akkumulátor szintjelzés fenntartásában.

A figyelmetekbe ajánljuk