edzés
Fotó: Shutterstock

Kiderült, mennyi idő kell egy új szokás kialakításához

Az év első hónapja általában az újévi fogadalmak betartásáról szól. Míg ez néhányaknak gond nélkül sikerül, addig a legtöbben rövidebb-hosszabb ideig tartó küszködés után feladják a próbálkozást. Mutatjuk, mennyi idő szükséges ahhoz, hogy beépítsünk egy új szokást a mindennapjainkba.


Létezik egy mondás, miszerint ha rendszeresen végrehajtunk egy feladatot, az 21 nap alatt szokássá válik. Például, ha minden nap olvasunk tíz percet, akkor ez a cselekedet a 21. napon már teljesen automatikussá válik. A University College London (UCL) átfogó, korábbi kutatásokon alapuló tanulmánya szerint azonban ez egyáltalán nem igaz – írja az IFLScience.

Egy 2010-es kísérlet során a kutatók arra jöttek rá, hogy akár 254 nap is eltelhet, mire egy új szokás rögzül a mindennapokban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az új rutin kialakításához nyolc hónapra van szükség,

a szakértők szerint az átlagos időtartam 66 nap, azaz valamivel több mint kilenc hét. Legalábbis ennyi idő telt el, amíg a kísérlet résztvevőinek sikerült elérnie, hogy automatikussá váljon egy adott cselekedet végrehajtása.

Hozzá kell tenni, hogy mindez egyénenként és cselekvésekként változhat. Az egyszerűbb feladatok, mint például egy pohár víz elfogyasztása sokkal hamarabb rögzülnek, mint az összetettebb folyamatok, mint mondjuk 50 felülés végrehajtása.

– írja a UCL. Egy 2023-ban megjelent tanulmány során több millió alanyt követtek nyomon, akiknek két feladat közül egyet kellett szokássá alakítaniuk: az edzőterem rendszeres látogatása vagy a rendszeres kézmosás közül választhattak. Az egyik feladat értelemszerűen sokkal bonyolultabb és összetettebb, mint a másik, ezt pedig az eredmények is igazolták, ugyanis míg az edzés rögzüléséhez hónapokra volt szükség, addig a kézmosásra csupán hetek kellettek.

Hogyan alakítsunk ki egy szokást?

gy\u00fcm\u00f6lcst\u00e1l

Fotó: Shutterstock

A lap szerint érdemes eleinte minél egyszerűbb célt választani, így az sokkal nagyobb eséllyel és hamarabb rögzül majd. Emellett fontos, hogy előre eltervezzük a folyamatot. Ha például arra szeretnénk rászokni, hogy minden nap gyümölcsöt együnk, érdemes előre meghatározni, hogy mikor és hogyan fogjuk elfogyasztani azt. Ez azért is fontos, mert a tanulmány szerint az új szokással kapcsolatos kudarcok közel 70 százaléka mögött a feledékenység áll.

Szeretnénk szabadulni egy rossz szokástól?

De mi van akkor, ha nem kialakítani szeretnénk egy új szokást, hanem ellenkezőleg: megszabadulni egy rossz, berögzült cselekedettől, mint például a körömrágás vagy a dohányzás?

Minden szokást nehéz megtörni, még akkor is, ha motiváltak vagyunk rá. Ha ambivalens érzéseink vannak, akkor kisebb valószínűséggel fog sikerülni

– fejtette ki Phillippa Lally, a Surrey Egyetem pszichológusa.

Ha pedig elrontjuk, ne essünk kétségbe, mivel valójában egy folyamatról, nem pedig egy eseményről van szó. A szakértő figyelmeztet, hogy minden esetben fontos a következetesség, ugyanis annak hiánya esetén szinte lehetetlen elérni a kívánt célt.

A figyelmetekbe ajánljuk