A növényeknek, akárcsak nekünk, sok törődésre van szükségük ahhoz, hogy jól fejlődjenek, az olyan alapvető dolgoktól kezdve, mint a napfény és a víz, a trágyázás, a metszés és az átültetés.
Ahogy a növények növekednek − és ami ugyanilyen fontos, ahogy az évszakok változnak −, különböző gondozási elemekre van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak. A nyár egy fontos időszak arra, hogy átgondold a növényekkel kapcsolatos teendők listáját, és egy kis extra szeretetet adj nekik.
Na de hogy kezdj neki? Az alábbiakban hat egyszerű szakértői módszert mutatunk a kitchn cikkének segítségével, amit meg fognak neked hálálni.
Ez is érdekelhet: 4 könnyen gondozható növény, amit érdemes beszerezned
1. Mozgasd őket a napfényigény alapján!
Nyáron hosszabbak a nappalok, ami azt jelenti, hogy a növényeid több napfényhez tudnak jutni. Nyáron akár át is helyezheted őket az ablakok közelébe, hiszen már nem kell tartanod a fagy és a hideg huzat miatt. Néhány növénynek még az is jót tehet, ha egy kis nyári vakációra kiviszed őket a szabadba. De mindenképp olvass utána az adott növény fényigényének, mielőtt nagyobb változtatásokat hajtanál végre − egyes növények például nem tolerálják a közvetlen fényt, és a túl nagy hőségtől megperzselődhetnek.
2. Figyelj a hőmérsékletre és a páratartalomra!
Ha a légkondicionálót működteted, hogy hűvösen tartsd otthonodat, a növényeket tartsd távol a szellőzőnyílásoktól, hogy ne érje őket a hideg levegő. Ha pedig a légkondicionáló kiszárítja a növények talaját, fontold meg párásító használatát, vagy próbáld ki a kavicsos tálcát a páratartalom növelésére.
Ha tovább olvasnál: Megölöd a növényedet? Valószínűleg te is túlöntözöd
3. Öntözd őket többet!
Fotó: Shutterstock
A megnövekedett napfény és az esetleges otthoni szárazság miatt lehet, hogy módosítanod kell az öntözési ütemtervet, és gyakrabban kell öntöznöd szobanövényeidet. Tartsd szemmel a növények talaját, és ha hamarabb kiszáradnak, adj nekik inni!
4. Gondolkodj a trágyázáson!
Amikor a növényeid növekedési időszakban vannak, bizonyos tápanyagok segíthetik a folyamatot. A szakértők a kiegyensúlyozott 10-10-10-es műtrágyát ajánlják, legalább fele olyan erősségűre hígítva. A legtöbb szobanövényt havonta trágyázhatod, és ezt akkor érdemes megtenned, amikor öntözöd őket.
5. Szükség szerint ültesd át a növényeket!
Ha a növény gyökerei már a vízelvezető lyukak alján jönnek ki, vagy úgy tűnik, hogy méretük nem arányos a cseréphez képest, amelyben vannak, lehet, hogy ideje nagyobb edénybe átültetni őket. Válassz egy, a jelenleginél egy számmal nagyobb edényt, és ültesd át a növényt egy jó minőségű virágföldkeverékbe.
Mindig érdemes vízelvezető lyukakkal ellátott ültetőedényt választani, különösen a nyári hónapokban. Valószínűleg majdnem kétszer olyan gyakran fogod öntözni őket, így lehetőségük lesz arra, hogy teljesen lecsöpögjenek, és ne üljenek a felesleges vízben, ami penészesedéshez, rothadáshoz és lassabb növekedéshez vezethet.
6. Figyelj a kártevőkre és betegségekre!
A nyár általában mind a kártevők, mind a betegségek számának növekedését hozza a szobanövények esetében, részben a növények gyakoribb öntözése és párologtatása miatt. Rutinszerűen ellenőrizd növényeid a fertőzés vagy károsodás jelei miatt. Ha bármilyen kártevő problémát észlelsz (apró bogarakat, pamacsokat vagy szövedéket), különítsd el ezt a növényt a többitől, öblítsd le a szabadban, és kéthetente alkalmazz neemolajat.
Gyökérproblémák esetén sárguló leveleket, furcsa szagot és lassú növekedést észlelhetsz. Próbáld meg levágni a pépes gyökereket az átültetés során, és győződj meg róla, hogy a jövőben nem öntözöd túl!