Felgyorsul a szívverésünk, pillangók repkednek a gyomrunkban és egyszerűen lehetetlenség koncentrálni – ez nem más, mint a szerelem. Bár ez a szép, ugyanakkor nagyon bonyolult érzés mindenki számára meghatározó, fontos tényező az életben, úgy látszik, hogy a férfiaknál gyorsabban jelentkezik, mint a nőknél – legalábbis egy új kutatás erre az eredményre jutott.
Ausztrál és új-zélandi kutatók 808 felnőtt bevonásával végeztek felmérést a szerelem és a szerelembe esés kapcsán. A résztvevők 18 és 25 év közöttiek voltak, és mindannyian úgy nyilatkoztak magukról, hogy jelenleg szerelmesek. Adam Bode biológiai antropológus szerint leginkább az érdekelte a kutatócsoportot, hogy a biológia nem befolyásolja-e a romantikus szerelem kialakulását, fejlődését és kifejezését. A tanulmány 33 különböző országra terjedt ki Európában, Észak-Amerikában és Dél-Afrikában.
A tanulmányban felhasznált kérdések átfogóak voltak:
- kiterjedtek a szerelembe esés időpontjára és intenzitására;
- arra, hogy a résztvevőknek hány szerelmi élményük volt életük során;
- valamint arra, hogy mennyire voltak megszállottak partnereik iránt.
Ezt is olvasd el! Az ellentétek valóban vonzzák egymást? A tudomány válaszol!
A statisztikai feldolgozás után az adatok azt mutatták, hogy a férfiak körülbelül egy hónappal korábban esnek szerelembe, mint a nők – a kutatók szerint ez valószínűleg azért van, mert a férfiakon van a felelősség, hogy elkötelezettségüket kifejezzék a partnerük iránt.
A tanulmány eredménye volt továbbá az a megfigyelés is, miszerint a férfiak kevésbé elkötelezettek. A nők több időt töltöttek azzal, hogy megszállottan a partnerükre gondoltak, és szerelmük valamivel romantikusabb volt. Érdekes az is, hogy a férfiak nagyobb valószínűséggel szerettek bele partnerükbe a kapcsolat „hivatalossá válása” előtt.
Bode így fogalmaz a kutatásról:
Ez az első tanulmány, amely viszonylag nagy, kultúrákon átívelő mintán vizsgálta a romantikus szerelemben lévő nők és férfiak közötti különbségeket és ez az első meggyőző bizonyíték arra, hogy a nők és a férfiak bizonyos szempontból különböznek a romantikus szerelemben.
A kutatócsapat a számokat olyan további tényezők figyelembevételével is elemezte, amelyek befolyásolhatják szerelmi érzéseinket – például az életkor és a nemek aránya az egyes résztvevők országában. A nemek közötti egyenlőség terén érdekes eredmények születtek: azokban az országokban, ahol nagyobb a nemek közötti egyenlőség, az emberek ritkábban szerelmesek, kevésbé elkötelezettek és kevésbé ragaszkodnak partnerükhöz.
Ez arra utal, hogy a társadalmi normák is hatással vannak szerelmi érzéseinkre, csakúgy, mint az evolúciós nyomás, hogy partnert találjunk és fenntartsuk a fajunkat – ezt a kutatók tovább akarják vizsgálni, ugyanis Bode szerint a romantikus szerelem fontosságát, valamint a kultúrára gyakorolt hatását még nem kutatták elég alaposan, derül ki a Science Alert írásából.
Figyelmedbe ajánljuk! Szerelem a levegőben – 5 tárgy Valentin-napra