Beszélgetés.

Valóban léteznek szép nyelvek? A kutatók kiderítették!

„Milyen szép ez a nyelv!” Hányszor hallottuk már az előbbi mondatot a különböző népek beszéde kapcsán, egyes tudósok pedig arra voltak kíváncsiak, hogy léteznek-e olyan nyelvek, amelyeket valóban mindenki vonzónak tart.


Vajon lehet-e egy nyelv eredendően szép, míg egy másik eredendően csúnya? Erre a kérdésre keresték a választ svéd és orosz kutatók, akik a tanulmányukban ezt az évszázados dilemmát próbálták kibogozni – írja az IFL Science.

A tudósok több száz nyelv – amelyek jelentős részét már az MI is beszéli – nagyszabású, kultúrák közötti összehasonlítását végezték el, remélve, hogy így valamilyen magyarázatot találhatnak a sokakat foglalkoztató kérdésre.

Ez is érdekelhet: Így hangozhatott az ókori egyiptomiak ősi nyelve

A szakemberek az általuk felhasznált mintában 43 nyelvcsalád 228 nyelvének 2125 felvételét használták fel. A különböző felvételek eltérő emberek hangján szólaltak meg, mivel ezzel a személyes hangi vonzerőt is lehetett ellenőrizni.

Mindezek után a „közönség” (820 angol, kínai vagy szemita anyanyelvű ember) nyilatkozhatott arról, hogy melyik nyelv volt vonzó a számukra.

Besz\u00e9lget\u00e9s.

Brooke Cagle/Unsplash

A kutatók végül arra jutottak, hogy minimális olyan bizonyítékot találtak, amely alátámasztaná a szép nyelvekkel kapcsolatos vélekedést, a szakemberek az eredményekből arra következtetnek, hogy sokkal inkább egy kulturális különbségről van szó, amikor a beszédeket minősítjük.

A hangok és a hangszínek megítélésében azonban már jelentős hasonlóságokat találtak, ugyanis a kísérletben részt vevők jelentős hányada rokonszenvesnek találta a leheletfinom női hangokat, míg a durva férfihangokat meglehetősen sokan ellenszenvesnek titulálták.

Míg bizonyos típusú emberi hangok általában vonzóak lehetnek, maguk a nyelvek meglepően egységesek voltak a mintánkban szereplő átlagemberek esztétikai vonzerejét illetően

– állapították meg a tanulmány szerzői.


A figyelmetekbe ajánljuk