szaturnusz illusztráció

Miért nem lenne jó ötlet embert küldeni a Szaturnuszra?

A számtalan távoli űrmisszió között soha nem szerepel az a terv, hogy űrhajósokat juttassanak a Szaturnuszra. Az indok pedig nem túl bonyolult.



Első számú ok: A Szaturnusz egy gázóriás, a nyom pedig a névben rejlik. Észrevehetjük, hogy amikor ideális úti célokat keresnek a csillagászok, azok sosem gázból állnak.

A Szaturnusz, akárcsak a másik gázóriás, a Jupiter, szinte teljes egészében hidrogénből és héliumból, valamint nyomokban vizet, ammóniát és metánt tartalmazó jégből áll. Mélyebben a hidrogén a nyomás hatására folyékony halmazállapotúvá válik, alatta pedig a nehezebb hélium teszi ugyanezt – írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet:Végleg el fog tűnni a Szaturnusz gyűrűje?

A nagyobb nyomás alatt a hidrogén fémes hidrogénné alakul. Mindezek középpontjában egy kőzetmag áll, amely a Föld tömegének körülbelül tízszerese lehet, és amelynek sűrű belseje olyan fémekből áll, mint a vas és a nikkel. Így elméletileg, ha elég mélyre mennénk, lenne valami, amin megállhatnánk, bár az is előfordulhat, hogy a mag folyékony.

Olvasd el ezt is! Az élet jeleit észlelhetik a kutatók egy holdon, és még oda sem kell utazniuk

A második ok: a Szaturnusz belsejében uralkodó hatalmas nyomás és hőmérséklet. A légköri nyomás a Földön alig több mint 1 bar, míg a Szaturnuszon ez több mint 1 millió. Ha az űrhajósoknak sikerülne túlélniük a számtalan halálos kihívást, még mindig ott lenne az az akadály, hogy a magnál megközelítőleg a 11 700 °C fokos embertelen forróságban halálra égnének.

A figyelmetekbe ajánljuk