Több mint ötezer éves múltra tekint vissza a sörfőzés tudománya. A népszerű ital minden egyes összetevőjét – a vizet, az árpát, az élesztőt és főleg a komlót – azonban veszélyezteti az éghajlatváltozás.
Egy friss tanulmány szerint a komlótermés 2050-ig akár 18%-kal is visszaeshet, míg a növény alfasavtartalma – amely a sör keserűségét adja – a melegebb és szárazabb körülmények miatt akár 31%-kal is csökkenhet.
Ezt is olvasd el! Már honfoglaló őseink is folyékony kenyérrel lazítottak? A magyar sör története!
A tanulmány egyik célja az volt, hogy bemutassuk, hogy az éghajlatváltozás még azok számára is fontos lehet, akiket eddig nem érdekelt ez az egész
– nyilatkoztaMiroslav Trnka, a tanulmány társszerzője, a Cseh Globális Változáskutató Intézet kutatója, aki szerint a minőség romlása mellett az árak is emelkednek majd a sörpiacon a közeljövőben.
A kutatók időjárási adatok és éghajlati modellek segítségével elemezték, hogy a csapadék csökkenése és a hőmérséklet növekedése az 1970 és 2050 közötti nyolc évtizedet megfigyelve milyen hatást gyakorol az európai komló mennyiségére és minőségére.
Ez is érdekelhet: A szakértők figyelmeztetnek: az élelmiszerhiányra fel kell készülnünk!
komló
Fotó: SPACEDEZERT/Unsplash
A tanulmány szerint a perzselő hőmérsékletek már most 13 nappal eltolták a kényes növény termesztési szezonjának kezdetét. Láthatóan az utóbbi években egyre több fogyasztó részesíti előnyben a sörök olyan aromáit és ízét, amelyek jobb minőségű komlót igényelnek. Mivel ezeket a fajta komlókat viszont csak kisebb régiókban termesztik, ezek így még nagyobb veszélynek vannak kitéve.
A komlótermelők a hőmérséklet és a csapadék változására reagálva változtatták a komlóültetvények helyét, és ez valószínűleg folytatódni fog
– fejtette ki Mark Sorrells, növénytudománnyal foglalkozó professzor. Ez a probléma viszont nem csupán az európai régiót, hanem a világ minden komlótermesztő részét fenyegeti.