Ausztrália a számtalan látványossága mellett természeti kincsben és gyönyörű tájakban is bővelkedik. A nyugaton található Pinnacle-sivatagban azonban egy olyan képződményt fedezhetünk fel, amelynek kialakulását a mai napig rengeteg kérdés övezi.
Ausztrália nyugati részén terül el a Nambung Nemzeti Park, ahová nemcsak a természeti látnivaló miatt érkeznek a turisták, hanem a Pinnacle-sivatagban található, érdekes és megmagyarázhatatlan képződmény miatt is, amely sokak szerint leginkább emberi ujjakhoz hasonlít. Habár az évek során rengeteg szakértő próbálta megfejteni a kialakulásának okát, a tudósok között a mai napig nincs egyetértés. A Drive szerint a szakértők most egy lépéssel közelebb kerültek a megfejtéshez.
Egy friss tanulmány során megállapították, hogy mikor alakulhattak ki az oszlopok. Dr. Matej Lipar és munkatársai elsősorban a képződmények vasban gazdag részeit vizsgálták meg alaposan. Így jöttek rá, hogy a mészkőoszlopok nagyjából 100 ezer évvel ezelőtt emelkedtek ki a sivatagi földből.
Ez is érdekelhet! Mintha a Marson lennénk – 6 földöntúlinak tűnő, mégis e világi helyszín
Fotó: Shutterstock
Azt azonban a mai napig nem tudni, hogy hogyan alakulhattak ki. Az egyik legismertebb magyarázat szerint a különleges karsztoszlopokat a nem messze fekvő Tamala településen található mészkő fokozatos, ám nagy mértékben kiterjedt eróziója okozta, melyek a folyamatos savas környezetnek kitéve eleinte hengeralakú formában magasodtak ki a földből. A magyarázat szerint az évszázadok során egyre nagyobbra nőttek, míg elérték jelenlegi formájukat.
Egy másik, misztikusabb oldalról megközelített verzió szerint a helyi őslakosok egy legendának tulajdonítják az oszlopokat, mely szerint a területre egy napon fiatal vándorok érkeztek, és annak ellenére, hogy az istenek figyelmeztették őket, hogy ne menjenek tovább, nem hallgattak rájuk. Így bosszúból elpusztították a vándorokat, akiknek megmaradt ujjaik emelkednek ki a sivatagból.
Ezt is olvasd el! A Mars egykor hihetetlenül hasonló lehetett a Földhöz
Létezik egy harmadik elmélet is, amely már jóval tudományosabb oldalról vizsgálva az oszlopokat arra jutott, hogy a képződmények tulajdonképpen növények maradványai. Néhány szakértő azonban úgy véli, az oszlopok eltemetett fatuskók, melyek idővel kalciumban bővelkedő mészkővel teltek meg, melyek a szél okozta erózió következtében váltak láthatóvá.