2050-re a fiatalok 40%-a rövidlátó lehet egy új tanulmány szerint

2050-re a fiatalok 40%-a rövidlátó lehet egy új tanulmány szerint

A világon egyre többeknek fog problémát okozni a rövidlátás: a legfrissebb becslések szerint 2050-re a világ népességének közel fele küzdhet majd azzal, hogy távolról, elmosódás nélkül is lásson tárgyakat.


Az előrejelzések egy globális tanulmányon alapulnak, amely a rövidlátás elterjedtségét vizsgálta 50 országban, egészen 2023-ig. A korábbi jóslatok csak a 2015-ig terjedő adatokat vették figyelembe, de még akkor is azt állapították meg, hogy 2050-re a világ népességének fele rövidlátó lesz – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Miért segít a hunyorgás a látásban?

A legújabb elemzést a kínai Sun Yat-Sen Egyetem kutatói vezették. Jinghong Liang közegészségügyi tudós és csapata megállapította, hogy 1990 és 2023 között az 5-19 évesek körében a rövidlátás globális gyakorisága 24 százalékról 36 százalékra nőtt.

Az előfordulási arány Japánban volt a legmagasabb, ahol a gyermekek és tizenévesek 86 százaléka rövidlátó. A legalacsonyabb előfordulási gyakorisággal rendelkező ország pedig Paraguay, mindössze 0,84 százalékkal. Ha a gyermekek és tizenévesek látása továbbra is ugyanilyen ütemben romlik, a rövidlátás előfordulása a fiatalok körében

2050-re világszerte közel 40 százalékot érhet el, ami meghaladja a 740 millió főt.

Shutterstock

De mi történik akkor, ha ez a tendencia felgyorsul? Az elmúlt 30 évben, és különösen 2020 után, az adatok szerint a rövidlátás gyakorisága valóban növekszik.

Olvasd el ezt is! A szem mozgásából előre jelezhető a hallás romlása?

Korábbi tanulmányok a koronavírus-járványt is összefüggésbe hozták a gyermekek látásának romlásával. Hongkongi kutatók 2020-ban például 709 6 és 8 év közötti gyermeknél észlelték a rövidlátás gyors növekedését.

A szabadban való játék csökkenti a rövidlátás kockázatát a gyerekeknél, a világjárvány idején pedig nagy részük csak zárt térben tartózkodott. Ráadásul az online oktatásnak köszönhetően sokkal hosszabb ideig ültek a képernyő előtt, ami szintén nem segített a helyzeten.

A kutatók szerint elengedhetetlen, hogy azonosítsuk, miért növekszik a rövidlátás a fiatalok körében, és bizonyítékokon alapuló módszerekkel álljunk elő a következő generáció látásának romlásának megelőzésére.

A figyelmetekbe ajánljuk