római katonák
Fotó: Shutterstock

Az ókori Római Birodalom szennyezettsége miatt egész Európában csökkent az emberek IQ-ja

A Római Birodalom aranykorában a légszennyezés annyira elhatalmasodott, hogy a kutatók ma azt gyanítják: Európa nagy részén, beleértve a mai Nagy-Britannia területének egy részét is, maradandó neurológiai károsodást okozott.


Az Északi-sarkvidékről származó jégmag-felvételek alapján a mérgező ólom légköri szintje i. e. 100 és i. sz. 200 között jelentősen megugrott, mivel a Római Birodalom soha nem látott mértékben kezdett el fémeket bányászni és olvasztani.

A Római Birodalomban ebben az időben született gyermekek vérében a kutatók becslése szerint átlagosan háromszor annyi ólom volt, mint a mai amerikai gyerekekében, írja a Science Alert.

Az ólomszennyezésre és annak egészségügyi hatásaira vonatkozó modern, tudományos bizonyítékokat felhasználva a nemzetközi kutatócsoport kiszámította, hogy a római aranykorban az ólomnak való kitettség az egész népességre kiterjedő, személyenként mintegy 2,5-3 százalékpontos IQ-csökkenést okozhatott.

Fontos kiemelni, hogy ez a Római Birodalom egészére vonatkozik, beleértve Gallia, Északnyugat-Afrika, Ibéria és Britannia tartományokat is, írja a Science Alert.

Volubilis, Marokk\u00f3 (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Volubilis, Marokkó (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

A 2-3 pontos IQ-csökkenés nem hangzik soknak, de ha ezt lényegében az egész európai népességre vonatkoztatjuk, akkor elég jelentősnek számít

– mondta Nathan Chellman, az amerikai Desert Research Institute munkatársa.

És ha a légköri ólomszennyezés nem lenne elég, az ólomcsatornák és ólomedények miatt a mérgező részecskék közvetlenül jutottak a városi lakosság szervezetébe.

Az elmúlt negyven évben az ólomnak való kitettség szerencsére jelentősen csökkent. Mivel az ólmozott benzin és számos ólomtartalmú termék használatát korlátozzák, az Egyesült Államokban a gyermekek vérének ólomszintje 0,6-0,8 µg/dl körül van.

A tanulmány szerint ez az érték a római korban átlagosan 3,4 µg/dl lehetett, mivel azonban átlagszámításról van szó, valószínűleg rengeteg gyerek szervezetében volt ennél jóval magasabb, az idegrendszert súlyosan károsító ólomszint.

A figyelmetekbe ajánljuk