A tudósok egyetlen éjszakai megfigyelés során új rekordra bukkantak - az eddig ismert legtávolabbi megamézert észlelték.
A megamézer egy szupererős lézer, amely mikrohullámú fényből készül. A megamézereknek többfélék, de a tudósok által észlelt leggyakoribb típus, amely az egy atom oxigénből és egy atom hidrogénből álló molekula, a hidroxil jelét mutatja. A kutatócsoport szerint az újonnan észlelt megamézer, amely az egyik legfényesebb ilyen sugár az eddig ismertek közül, egy galaktikus ütközést jelez.
Amikor két galaxis, például a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis összeütközik, az ütközésből fénysugarak lövellnek ki, amelyek kozmológiai távolságokból is láthatóak, írják a tudósok az erről készült tanulmányukban. Az OH (hidroxil) megamágnesek olyanok, mint egy fényes jelzőlámpa, amelyek azt mutatja: itt galaxisok ütköztek, ez pedig új csillagokat hoz létre és masszív fekete lyukakat táplál.
The most distant such megamaser found so far “Nkalakatha” discovered by astronomers using MeerKAT! Read more: https://t.co/10sUFentB7 pic.twitter.com/qb23gcsXwi
— SARAO (@SKA_Africa) April 8, 2022
A megamaszerek a maximális káoszból bukkannak elő. Az észlelés a MeerKAT tömb jóvoltából történt, amely egy 64 receptorból álló, Dél-Afrika egy részén szétszórt gyűjtemény. A tömb egy új projektet indított el, amelyben hidrogénjeleket keresnek a távoli világegyetemben, megcélozva azt, amit az egyik kutató mókásan kozmikus vuvuzelának neveztek, mert egy olyan messzire nyúló kürt, amely lehetővé teszi a tudósok számára, hogy úgy lássák a világegyetemet, ahogy az valamivel kevesebb mint 5 milliárd éves korában kinézett.
#DidYouKnow?
Scientists detect record-breaking 'megamaser' 5 billion light-years away!!
This @NASAHubble image of a megamaser is from a galaxy more than 370 million light-years from Earth.👇
A megamaser is a super-powerful laser made of microwave light (hence maser).@SPACEdotcom pic.twitter.com/lW8MTJmoz7
— Tom Fulop-Lover of all things SPACE 🇦🇺 (@TomFulop) April 8, 2022
A Laduma-projekt több mint 3000 órányi megfigyelési idővel jár - de a tudósoknak közel sem kellett ennyit várniuk a felfedezésekre. A tudósok egy diák javaslatára a megamézert Nkalakathának nevezték el, ami Dél-Afrika egyik hivatalos nyelvén, az isiZuluban nagy főnököt jelent. A Nkalakatha a közlemény szerint egy olyan galaxisból ered, amelynek egyik oldalán hosszú, rádiófényes csóva van, és fénye körülbelül 5 milliárd éves.
(Forrás: Space.com)