Kilenc évnyi kutatás szerint soha nem lesz gyógymód a rákra

Kilenc évnyi kutatás szerint soha nem lesz gyógymód a rákra

Hiába ígérgetik a csodaszereket?


A legújabb kutatásból kiderült, hogy a daganatok miképp alkalmazkodnak az új kihívásokhoz, ami arra utal, hogy az egyetemes kezelés lényegesen nehezebb lehet, mint azt korábban gondolták. A kilenc év hét különböző tanulmányát felölelő elemzés megállapította, hogy a tüdőrák szinte végtelen fejlődési képességgel bír, ami sokkolta a kutatókat, és arra a következtetésre jutottak, hogy a jövőbeni vizsgálatoknak inkább a megelőzésre kellene összpontosítaniuk – írja az IFLScience.

Azonban pár napja még attól volt hangos a világsajtó, hogy a Moderna gyógyszeripari vállalat bejelentette: 2030-ra elkészülnek a rák, a szív- és érrendszeri, autoimmun és egyéb betegségek elleni oltásai. Akkor most hogy is van ez?

Ez is érdekelhet: Egy ital, ami nagyban hozzájárulhat a rák kialakulásához

Az orvostudomány egyik legtöbbször feltett kérdése, hogy miért nem gyógyítható hatékonyabban a rák. A rövid válasz azonban az, hogy a rák annyira egyéni minden egyes embernél és minden egyes ráktípusnál, hogy szinte lehetetlen mindent egyetlen kezeléssel orvosolni. Egyes rákfajtáknak vannak hasonlóságaik és potenciális gyenge pontjaik, de ami az egyiknél működik, az a másiknál gyakran nem sikerül.

Bár a rákos megbetegedések túlélési esélyei folyamatosan emelkednek, lehetséges, hogy az egyetemes gyógymód valójában soha nem fog megvalósulni.

A TracerX nevű hatalmas elemzés most kilenc éven keresztül követte 421 beteg 126 nem kissejtes tüdőrákos betegének daganatát. A kutatók biopsziákat vettek, és megvizsgálták a sejtek felépítését, valamint azt, hogy a rák hogyan terjedt a szervezetben. Ilyen mértékű vizsgálatra pedig még soha nem került sor.

A kutatók számos kulcsfontosságú pontot fedeztek fel a rák differenciálódásának és terjedésének módjáról, valamint a daganatokon belül a különböző stádiumokban található egyedi sejtek számáról. Először is, az agresszív rákos sejtek, amelyek az egész testben terjednek, a tumor kialakulásának korai szakaszában kezdődnek. Ez hasznos lehet a korai leküzdésükben, hogy megelőzzék az áttétet, hiszen a rák gyakran nehezen kezelhetővé válik ebben az állapotban.

Ezután a kutatók azt vizsgálták, hogy a műtéti eltávolítást követően mely daganatos megbetegedéseknél volt a legnagyobb a visszaesés valószínűsége. Az eredmény szerint a legelterjedtebb sejtklónokkal és a legtöbb genetikai különbséggel rendelkező daganatok voltak azok, amelyek a test más területein a leginkább képesek kiújulni.

Végül megállapították, hogy ha a beteg vérében a tumor DNS-töredékeit elemzik, akkor 200 nappal azelőtt meg tudják jósolni az áttétet, mielőtt a tumor újra megjelenne.

Olvasd el ezt is!A sáskák képesek kiszagolni a rákos sejteket, ami a jövőben nagy segítség lehet

Az adatok együttesen felhasználhatók a magas kockázatú daganatok előrejelzésére és megelőzésükre, de azt is megmutatták, hogy a rákkutatóknak milyen nehéz feladattal kell szembenézniük.

Nem akarok túl lehangoló lenni, de úgy gondolom, tekintettel arra, hogy egy daganat szinte végtelenül sokféleképpen fejlődhet, illetve egy késői stádiumú daganatban nagyon sok sejt van, ami akár több százmilliárd sejt is lehet, a gyógymód elérése minden ilyen betegnél óriási feladat. Nem hiszem, hogy képesek leszünk univerzális gyógymódot találni. Ha a leghatékonyabb megoldást szeretnénk elérni, akkor a megelőzésre, a korai felismerésre és a visszaesés korai felismerésére kell összpontosítanunk

– mondta Charles Swanton professzor, a Francis Crick Intézet és a University College London munkatársa a BBC-nek.

A figyelmetekbe ajánljuk