kék pingvinek
Fotó: Shutterstock

Egy új kutatás szerint mégsem egész életre választanak párt a pingvinek

Egy friss tanulmány azt állítja: a közhiedelemmel ellentétben a pingvinek nem egy életre választanak társat maguknak, a kék pingvinek megakolóniájában ugyanis sokkal magasabb a „válási arány“, mint az embereknél.


Ausztráliai kutatók szerint a kék pingvinek (Eudyptula minor) egyedei mégsem egy életre választanak párt maguknak, mint azt korábban hittük. Bár számos pingvinfaj társadalmilag monogámnak számít, és az egyedek évről évre ugyanazzal a partnerrel szaporodnak, a kék pingvinek esetében a párok közötti „válási arány“ néha az 50 százalékot is elérheti– írja a Science Alert.

Az ausztrál Monash Egyetem tudósai 12 tenyészidőszak alatt közel 250 válást számoltak össze egy közel ezer párból álló csoportban.

Ez nagyjából évi 21 szakítást jelentett 2000 és 2013 között. Az Ausztráliában elterülő Phillip-szigeten élő megakolónia összesen több mint 37 ezer kék pingvint foglal magában. Érdekesség, hogy az emberi fajhoz hasonlóan a pingvinek elsősorban az utódlás szempontjából döntik el, hogy elhagyják társukat, vagy velük maradnak.

Egy gyenge szaporodási szezon után általában megpróbálnak új partnert keresni a következő időszakra

– magyarázza Richard Reina, a Monash ökofiziológusa, aki 20 éve tanulmányozza a szigeten található kolóniát. Bár igaz, hogy a szaporodási időszakban a legtöbb pingvinfaj egyedei ugyanazzal a párral állnak össze, mint az előző évben, ezek a kötelékek nem mindig tartanak egy életen át.

k\u00e9k pingvinek

Fotó: Shutterstock

A császárpingvinekről és az Adélie-pingvinekről például köztudott, hogy nem igazán monogám típusok. Egy 1999-es tanulmány szerint a császárpingvinek (Aptenodytes forsteri) mindössze 15 százaléka marad ugyanazzal a partnerrel az egymást követő szaporodási időszakokban. Más pingvinfajoknál a monogámia aránya magasabb, közel 90 százalékos.

Andre Chiaradia a friss tanulmány egyik szerzője szerint a kék pingvinek körében a válások aránya jelzi a kolónia szaporodásának sikerességét. Ha a szakítások száma 18 százaléknál alacsonyabban marad, a szaporodási szezon nagyobb valószínűséggel lesz sikeres. A tanulmány szerzői azt is kifejtik, hogy a válás önmagában nem feltétlenül rossz dolog, különösen egy sikertelen tenyészidőszak után, hiszen a váltásnak köszönhetően az egyedek jó eséllyel hozhatnak a világra nagyobb számú utódot.

A figyelmetekbe ajánljuk