Alvás.

Az éjszakai műszakban is kell pihenni, de nem mindegy, hogy mennyit – állítja egy kutatás

Számos olyan indok merülhet fel, amely miatt nem valaki nem aludhatja végig az éjszakát, azonban egy rövid szundikálás mégis belefér az idejébe. De mégis mely pihenési stratégia a legoptimálisabb?


Rengeteg olyan ember van, aki éjszakai műszakban dolgozik, de mégis van lehetősége arra, hogy aludjon egy pár órát a munkaideje alatt. Az azonban régóta vita tárgyát képezi, hogy ilyenkor mennyit érdemes pihenni.

A japán Hirosimai Egyetem orvosbiológusa, Sanae Oriyama korábbi tanulmányok eredményeit elemezte, hogy megállapítsa a 30, a 90, és a 120 perces alvás előnyeit egy szimulált 16 órás éjszakai műszak során – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Egy szörnyű esemény szoktatta rá az embereket a pizsamahordásra

A szakember hosszas vizsgálat után végül arra az eredményre jutott, hogy a 30 és a 90 perces alvásidő kombinációja volt a legideálisabb, mivel érdemben sikerült csökkenteni a fáradtságot, de az éleslátás képessége sem gyengült a kísérlet alanyainál.

A két órás szundikálás azonban már közel sem mutatott ilyen jó eredményeket, ugyanis Oriyama szerint a 120 percet pihenők ugyanolyan álmosak maradtak, mint korábban.

A három elemzett vizsgálatban összesen 41 résztvevőt figyeltek meg: 15-en egyáltalán nem aludtak a műszak alatt, 14-en 120 percet (22:00-tól éjfélig), 12-en pedig 90 és 30 percet pihentek (22:30-tól éjfélig és 2:30-tól hajnali 3:00-ig).

A kísérlet alanyait óránként tesztelték, illetve a fáradtsági szintjükről is többször meginterjúvolták őket.

Azok, akik 120 percet aludtak már körülbelül hajnali 4 órakor elkezdték érezni a masszív fáradtság jeleit, azonban a többször kevesebbet pihenők csupán reggel 6-ra lettek enerváltak – azonban még így is kevésbé érezték magukat rosszul , mint a „2 órás csapat”.

Érdemes pár szót ejteni a kutatás apropójáról is: Japánban ugyanis az ápolóknak általában összesen legfeljebb két óra alvást engedélyeznek egy 16 órás éjszakai műszak alatt, Oriyama pedig kíváncsi volt, miként hat ez a szabály a dolgozók alvási szokásaira.

A szakember azonban kiemelte, hogy további vizsgálatokra van szükség a jelenség pontos megértése érdekében.

Az alvás ideális időpontja és a hosszú éjszakai műszakok alatti ideális szundikálási rend további tisztázásra szorul. A tanulmány eredményei nemcsak az éjszakai műszakban dolgozókra alkalmazhatók, hanem a csecsemőket nevelő anyák alváshiányos fáradtságának minimalizálására is

– fejtette ki a kutató.

A figyelmetekbe ajánljuk