ötzi
Getty Images

Ötzi, a Jégember testét tetoválások borították, de mégis miképp készültek?

Arról már tudni lehetett egy ideje, hogy Ötzi testét tetoválások borították, egy régészekből és egy profi tetoválóművészből álló kutatócsoport pedig megfejtette a jégember bőrébe kódolt titkokat.


A világ vitathatatlanul leghíresebb őskori holttestét, Ötzi testét tetoválások borították, a tudósok azonban eddig nem tudták, hogy miképp készültek. Előzetes felvetések során arra tippeltek, hogy kis bemetszéseket ejtettek a bőrön, és azokba dörzsölték bele a fekete, korom alapú pigmentet – kezdi az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Ötzi, a jégember kinézetét újra kell gondolni: már kopaszodott, amikor meghalt

A feltételezések szerint Ötzi és tetoválásai az európai rézkorszak egyetlen szilárd bizonyítékát jelentik a testfestésnek.

A Jégember a világ legrégebbi fennmaradt tetoválásait mutatja, amelyek hatvanegy szénpigment-nyomból állnak a hasán, a háta alsó részén, az alsó lábszárán és a bal csuklóján

– írják az új tanulmány szerzői.

Ezek az elvont és sematikus jellegű minták tizenkilenc párhuzamos vagy egymást metsző lineáris jelekből állnak, amelyek túlnyomórészt a test hosszú tengelyéhez igazodnak. Az elhelyezkedésük alapján pedig már korábban felmerült, hogy gyógyítási céllal készültek a tetoválások, és a fájdalmak „kezelésére” szolgáltak.

Az új kutatás során a szakemberek technikai és etnográfiai szempontokat figyelembe véve vizsgálták át, mi lehetett az ősi módszer. A csoporthoz becsatlakozott egy gépet nem használó, tradicionális módszerekkel dolgozó tetoválóművész is, aki a vizsgálatok korábbi szakasza során saját lábát próbálta ki a technikákat, eszközöket, amelyekkel Ötzi tetoválásai készülhettek.

E tesztek közül egy szemcsés csonttűt használtak bőr alatti tetováláshoz, egy obszidiánpehely hegyét szúrt tetováláshoz, és egy külön obszidiánpehelyt használtak metsző tetováláshoz. A kézi szúró-tetováláshoz egyhegyű réz- és csonthegyeket használtak

– írják a tanulmány szerzői.

Olvasd el ezt is! Ötzi, a jégember haláláról újabb teória kering a régészek körében

Majd a pontonként haladó, bökésekkel készülő tetoválás pigmentjei a pontok peremein kissé elszivárog, ezek a jelek Ötzin is felismerhetőek. A bemetszéses tetoválások ezzel szemben egyenes, éles, kevesebb mint 1 milliméteres vonalként válnak véglegessé, Ötzi tetoválásai közt ennél szélesebbek, 1-3 milliméteresek voltak.

Az eszközök, amelyekkel a Jégember varrásait készítették gyakoriak voltak a régészeti leletek közt, hiszen ezeket akár cipő- és ruhakészítésre használhatták. Ezek alaposabb vizsgálataiból pedig kiderülhet, hogy valamelyiken találhatók-e pigmentnyomok.

A figyelmetekbe ajánljuk