A SpaceX – december 21-én – sikeresen végrehajtotta idei harmincegyedik, és egyben utolsó kilövését. Elon Musk űrkutatási vállalatának Dragon nevet viselő űrhajójára emberi izomsejtek is felkerültek, melyeknek segítségével tudósok az emberi öregedést szeretnék jobban megérteni – egészen pontosan azt, hogy miért és hogyan jár el felettünk az idő.
A mikrogravitáció emberekre gyakorolt hatása már évtizedek óta foglalkoztatja az tudósokat, melynek egyik oka az a közismert tény, miszerint az űrhajósok izmai legyengülnek az űrben, melynek következtében testüknek nincs szüksége extra szövetekre.
A Liverpooli Egyetem kutatói pontosan ezért döntöttük úgy, hogy vizsgálni kezdik a jelenség hátterét. Terveik szerint összehasonlítanák, mi történik az izomszövetekkel az űrben, valamint a Földön, ebből pedig következtetéseket tudnak majd levonni az emberi test öregedésével kapcsolatban, továbbá válaszokat kaphatnak, hogyan győzhető le akár csak rövidebb időre is az öregedés
– írja a Haszon magazin.
Watch Falcon 9 launch Dragon’s 24th resupply mission to the @Space_Station → https://t.co/bJFjLCzWdK https://t.co/lg4JM2fVbw
— SpaceX (@SpaceX) December 21, 2021
Az egyetem által kiadott közlemény szerint a laboratóriumban előállított izomsejteket egy sor kísérletnek vetik majd alá, melynek helyszíne a Nemzetközi Űrállomás, vagyis az ISS lesz. A brit űrügynökség hivatalos jelentéséből az is kiderül, hogy a rizsszem méretű sejteket egy 3D-nyomtatott tároló segítségével juttatták fel a Dragon fedélzetére.
Az ISS-hez való dokkolást követően a sejteken elektromos impulzusokkal összehúzódásokat idéznek elő, ezt követően pedig az űrben tartózkodó, valamint a Földön dolgozó kutatók egyaránt vizsgálni kezdik, pontosan mi történik a stimulálás során.
Az űrbe juttatott izomsejtek várhatóan 2022 legelején kerülnek majd vissza a Földre, ahol újabb kísérletekkel vizsgálják majd tovább őket.
Az öregedés a 21. század egyik legnagyobb rejtélye, a tanulmányból kinyert adatokból rengeteget megtudhatunk arról, hogyan reagálnak az izmok a mikrogravitációra és az öregedésre.
-mondta Malcolm Jackson, az egyetem professzora.
A brit űrügynökség tájékoztatása szerint 1,2 millió fonttal, vagyis közel 524 millió forintottal járult hozzá az egyetem kutatásához.