Egy hosszú, forró nap után fáradtnak és mogorvának érezzük magunkat, a tartós hőség azonban ennél többet tesz: gyorsabban öregít minket – írja a Science Alert.
Az öregedés természetes, a mértéke azonban személyenként változik. Életünk során testünket stressz és sokkhatások érik. Ha például hosszú időn keresztül nem alszunk eleget, gyorsabban öregszünk. A tartós hőség megterheli a testünket, és kevésbé teszi hatékonnyá azt a sok munkát, ami az életben maradáshoz szükséges.
Figyelmedbe ajánljuk! Életünk során 2 olyan pont is van, amikor felgyorsul az öregedésünk
Illsztráció.
Fotó: Shutterstock
Azt gondolhatnánk, hogy a génjeink nem változnak életünk során, és ez többnyire igaz is (a véletlenszerű mutációktól eltekintve). Csakhogy amíg a DNS-ünk változatlan marad, a sejtjeink stresszhatásokra reagálva ki- vagy bekapcsolhatnak néhányat a több ezer génből.
A súlyos hőstressz emlékezetes maradhat a sejtekben, ami idővel a DNS-mintázatuk megváltozásához vezet.
Egy új, az Egyesült Államokból származó tanulmány szerint egyértelmű, hogy a hőség jobban érinti az idősebbeket, mint a fiatalabbakat. A kor előrehaladtával csökken a testhőmérsékletünk szabályozására való képességünk, és kevésbé vagyunk ellenállóak a külső stresszel és sokkhatásokkal szemben. Azt is tudjuk, hogy a szélsőséges hőség időszakai betegség- és halálozási hullámot váltanak ki, különösen az idősek körében.
A tanulmány célja az volt, hogy jobban megértse, mi történik az emberi testtel biológiai szinten, amikor rövid, közép- és hosszú távon intenzív hőhatásnak van kitéve. A kutatók vérmintákat vettek a résztvevőktől és epigenetikai változásokat mértek.
Az epigenetika tudománya azt tanulmányozza, hogy a környezeti hatások és más külső-belső tényezők miként befolyásolják a gének működését.
Ezekből három, a biológiai életkort mérő órát számoltak ki. A meleg hatása mindhárom biológiai órában egyértelmű volt: szerveztünk képes akár – biológiai értelemben – 2,48 évet öregedni egy naptári év alatt.
A szakértők előtt természetesen még sok kérdés és kutatás áll a részletekkel kapcsolatban, de az biztos, hogy az egyre melegedő éghajlat sok kihívás elé állít minket. A kutatók számára a következő feladat annak kiderítése, hogyan tudunk alkalmazkodni a változásokhoz – vagy egyáltalán tudunk-e alkalmazkodni a világ egyes részein.