A roof rat peeks out from the railroad ties.

Tudósok sikeresen megfiatalítottak egy egeret

Ez úgy hangzik, mintha egy sci-fi regényből származna, de hideg, kemény, nyomtatott kutatásokon alapul.


Úgy tűnik, hogy a fiatal egerekből származó székletmikrobák átültetése idős egerekbe visszafordítja az öregedés legfontosabb jeleit az idősebb állatok beleiben, szemében és agyában. További kísérletek kimutatták, hogy ez fordítva is működik - az idős egerek ürülékéből származó mikrobák fiatalabb egerekbe történő átültetése azt eredményezte, hogy a fiatalabb állatokon az öregedés jelei mutatkoztak, beleértve az agyi gyulladás fokozódását és a normális látáshoz szükséges kulcsfontosságú fehérje csökkenését.

Ez semmiképpen sem az örök fiatalság receptje, de ahogy öregszünk, természetesen fogékonyabbá válunk az elhasználódásra, a kopásra és a betegségekre - részben a bélrendszerünk lebomlásának köszönhetően. Ezek a kísérletek azt mutatják, hogy ez ellen lehetne tenni valamit, bár eddig csak egerek bélrendszerét vizsgálták. Az agy és a szem retinája körüli gyulladások fokozódása általában az öregedés során következik be, míg az életkorral összefüggő krónikus gyulladások bizonyos immunsejtekhez kapcsolódnak.

Amikor a széklet mikrobákat fiatal egerekből öreg egerekbe vitték át, ez a gyulladás a visszafordulás jeleit mutatta. Amikor az átültetés a másik irányba történt, a fiatalabb egerekben a bél öregedésének és a gyulladásnak a jelei kezdtek megjelenni. Ezek a jelek magukban foglalták a bélnyálkahártya integritásának elvesztését (így a baktériumok bejutottak a vérbe), a retina degenerációjával összefüggő fehérjék emelkedett szintjét és a gyulladáshoz kötődő immunsejtek túlzott aktiválódását.

A kutatók eredményei azt mutatják, hogy az egérbél mikrobiótában bekövetkező, korral összefüggő változások hozzájárulnak a bélgát integritásának megzavarásához, valamint a retinát és az agyat érintő szisztémás és szöveti gyulladáshoz, de ezek a változások visszafordíthatók fiatal donor mikrobiótával való pótlással.

A tudományos tanulmányok egyre jobban megértik, hogy a bélmikrobáink milyen sokféle módon kapcsolódnak az egészségünkhöz - legyen szó akár mentális egészségügyi problémákról, mint a szorongás, akár fizikai egészségügyi problémákról, mint az elhízás. Más szóval, a baktériumok keveréke a gyomrunkban valóban számít, és ennek a keveréknek a megváltoztatása - akár diéta, akár székletátültetés révén - számos különböző egészségügyi előnnyel járhat.

A jövőbeni tanulmányok azt vizsgálják, hogy a székletátültetések pozitív hatásai mennyi ideig tarthatnak, és hogy konkrétan mely bélmikrobák irányítják a megfigyelhető hatásokat. Ezután a tudósok elkezdhetik vizsgálni, hogy ez működhet-e az embereknél is. Ez az úttörő tanulmány kínzó bizonyítékot szolgáltat a bélmikrobák közvetlen részvételére az öregedésben, valamint az agyműködés és a látás funkcionális hanyatlásában, és lehetséges megoldást kínál a bélmikrobák pótlására irányuló terápia formájában.

(Forrás: ScienceAlert)

A figyelmetekbe ajánljuk