ásatás
Fotó: Shutterstock

Az ókori Rómát megelőző civilizáció nyomaira bukkantak olasz régészek

Az olaszországi Trentóban régészek egy római kor előtti civilizáció eddig ismeretlen, monumentális nekropoliszát fedezték fel, amely magas rangú személyek sírjait is tartalmazza.


A felfedezés Santa Croce városrészben, egy épület helyreállítási munkálatai során történt. A tartományi tanács sajtóirodájának közleménye szerint több mint 200 sírhelyet fedeztek fel a római és középkori anyagrétegek mélyén, nyolc méterrel a jelenlegi utcaszint alatt.

A szakértők szerint a nekropolisz a Kr. e. 9. és 6. század közötti korszakból, a korai vaskorból származik. Abban az időben a régiót egy alpesi törzsekből álló szövetség, a raeti nép lakta, akiknek nyelve és kultúrája szoros rokonságban állt az etruszkokkal.

leletek Trent\u00f3b\u00f3l

Fotó: Provincia Autonoma di Trento

A vaskor történelmi-kulturális szempontból a mélyreható átalakulások időszaka volt az egész Földközi-tenger térségében. Az etruszkok, a föníciaiak, a görögök és a kelták nagy civilizációi virágoztak. Ezekben az időkben került sor az első olimpiára is

– mondta Franco Marzatico főfelügyelő.

A frissen felfedezett nekropolisz már csak azért is egyedülálló, mert függőlegesen elhelyezett sztéléket (korai sírköveket) tartalmaz, amelyek a kőből készült sírkamra nyugati határát jelölik.

A sírokban található, magas státuszra utaló tárgyak sokat elárulnak az ősi civilizáció társadalmi szerepeiről.

Kiemelkednek a fémleletek – köztük finoman kidolgozott fegyverekkel –, amelyek arra utalnak, hogy a csoport kapcsolatban állt az itáliai régió többi népével.

Forrás: Heritage Daily

A figyelmetekbe ajánljuk