Cusco, Peru
Fotó: Shutterstock

Komplex alagútrendszert fedeztek fel az Inka Birodalom egykori fővárosa alatt

Az eddig csak a legendákból ismert járatokat még a 15-16. században alakíthatták ki. Az ásatásokon a szakértők mellett a helyi közösség is aktívan részt vesz.


Régészeknek sikerült feltárniuk egy olyan, eddig nem ismert alagútrendszert, amely két jelentős inka helyszínt köt össze: a Nap templomát és a Sacsayhuamán erődöt. A felfedezés a kutatók szerint új betekintést nyújt az inka társadalom kultúrájába. Az alagutakat egy rutinszerű vizsgálat során fedezték fel, melynek célja a régebbi épületek alapjainak felmérése volt a perui Cusco központjában. A munkások egy rejtett kőbejáratra bukkantak, amely a város alatt húzódó folyosóhálózathoz vezetett – írja az Arkeonews.

A becslések alapján a járatok a 15. század végéről vagy a 16. század elejéről származhatnak.

Az alagutak falai az inkák precíz kőmegmunkálási képességeit, a kifinomult vízelvezető rendszerek pedig a mérnöki tudásukat tükrözik. A feltételezések szerint a hálózat kialakításával küszöbölték ki a heves esőzések és az áradások okozta problémákat.

Bár az ásatások még csak a kezdeti szakaszban vannak, a kutatók azt feltételezik, hogy az alagutak emellett más célt is szolgálhattak. Egyesek szerint titkos útvonalakat biztosítottak az inka nemesek vagy papok számára, akik a szertartási helyszínek között közlekedtek, míg mások szerint szakrális funkciókat is elláthattak: ezt a falakba vájt, áldozati adományok számára kialakított kis fülkék is bizonyíthatják.

A munkálatok során a kutatók olyan fejlett technikákat használnak, mint például a talajradar, hogy feltérképezzék az alagutakat anélkül, hogy kárt okoznának bennük.

A figyelmetekbe ajánljuk