zabtej

A tehéntej mandulából, szójából, zabból és rizsből készült alternatívái még soha nem voltak olyan népszerűek, mint manapság. Egy új tanulmány azonban azt sugallja, hogy további kutatásokra van szükség a növényi alapú italokkal járó táplálkozási kompromisszumokkal kapcsolatban.


Az olaszországi Bresciai Egyetem és a dániai Koppenhágai Egyetem kutatói az ultramagas hőmérsékleten (UHT) végzett kezelések hatását vizsgálták 10 különböző növényi alapú tejalternatíva tápértékére, kétféle tejtermékkel összehasonlítva. Az UHT 140 °C feletti hőmérsékletre melegíti az élelmiszereket, hogy sterilizálja a tartalmukat és meghosszabbítsa az eltarthatósági időt, de sok esetben olyan kémiai reakciókat is kiválthat, amelyek hatással vannak az élelmiszer tápértékére.

n\u00f6v\u00e9nyi tejek

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A legtöbb növényi alapú ital lényegesen kevesebb fehérjét tartalmaz, mint a tehéntej

– mondja Marianne Nissen Lund élelmiszertudós a Koppenhágai Egyetemről.

A kis mennyiségben jelenlévő fehérje pedig hőkezeléskor még tovább módosul. Ez néhány esszenciális aminosav elvesztéséhez vezet, amelyek hihetetlenül fontosak számunkra. Bár a növényi alapú italok tápanyagtartalma nagyban változik, a legtöbbjük viszonylag alacsony tápanyagtartalommal rendelkezik.

A különböző vegán tejpótlókat komplex feldolgozásnak vetik alá, hogy a növényi összetevőkből a tejhez hasonló végeredmény jöjjön létre. És bár van olyan szójatej, amelyik több fehérjét tartalmaz, mint a hagyományos tej, nem ez a jellemző: a kutatás során 10-ből 8 alternatív ital tápértéke alacsonyabb volt a tehéntejénél.

Mindez persze csak egyetlen szempont, a tanulmány eredményeit egyensúlyba kell hozni a tehéntej súlyos környezetterhelő hatásaival, vagy például a zabtej rák elleni hatásosságával, írja a Science Alert. Nem arról van szó tehát, hogy valamelyik tejféle objektívan jobb, mint a többi – mindenesetre érdemes a tápértéket is figyelembe venni vásárlás előtt.

A figyelmetekbe ajánljuk