egy agyi chip
Fotó: Shutterstock

Meghibásodott az első agyi chip, amit Elon Musk cége beültetett

A Neuralink első emberbe ültetett agyi implantátumáról kiderült, hogy nem működik teljesen zökkenőmentesen. A chip ultravékony elektródáinak egy része felmondta a szolgálatot, emiatt jelentősen lelassult az adatátvitel, írja az IFLScience.


Ahogy arról mi is beszámoltunk, az eszközt 2024 elején ültették be a 29 éves Noland Arbaugh agyába. Az Elon Musk tulajdonában lévő Neuralink nevű vállalat célja a kísérletezéssel az, hogy egy olyan agy-számítógép interfészt hozzon létre, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy pusztán az elméjükkel irányítsák számítástechnikai eszközeiket.

Maga az implantátum több mint 1000 elektródából áll, melyeket 64, az emberi hajnál is vékonyabb szál tart össze. A rendszert – amelynek célja, hogy a neuronok jeleit továbbítsa a számítógép felé – egy robot a műtét során az agy motoros kérgéhez rögzítette.

Most kiderült: pontosan ezek a szálak okozták a meghibásodást.

A műtétet követő hetekben több szál is visszahúzódott az agyból, ami a hatékony elektródák számának csökkenését eredményezte

– írta a Neuralink egy bejegyzésben. Ennek következtében Arbaugh az addiginél sokkal lassabban és alacsonyabb pontossággal volt képes irányítani az elméjével a számítógépe kurzorát.

Bár a Neuralink fontolóra vette az implantátum eltávolítását, a vállalat szerint a problémát mostanra sikerült megoldani azáltal, hogy változtattak az idegrendszerből származó jelek rögzítéséért felelős algoritmuson. Emellett a jelek kurzormozgássá való átalakításán is finomítottak.

A Neuralink szerint ezek a változtatások „gyors és tartós javulást” eredményeztek, ennek köszönhetően a rendszer ma már hatékonyabb, mint amilyen eredetileg volt.

A gondolatokkal való kurzormozgatás önmagában egyébként nem számít nagy technológiai ugrásnak, hiszen ilyesmivel már 2004-ben is sikeresen kísérleteztek. Ami viszont a Neuralinket versenyképessé teheti, az az, hogy a cég chipjei vezeték nélküli hálózaton keresztül kommunikálnak a számítógéppel, és elméletben már most is használhatóak otthoni körülmények között, a laboratóriumtól távol.

A figyelmetekbe ajánljuk