Neandervölgyi ember
Fotó: Getty Images

A neandervölgyiek temetési szokásai sok szempontból eltértek attól, amit a Homo sapiensnél látunk

Furcsa módszerrel temették el halottaikat a neandervölgyiek

A nagyjából 400 ezer évvel ezelőtt megjelent neandervölgyiek közel 40 ezer évvel ezelőtt tűntek el a Föld színéről, teret adva ezzel a Homo sapiens elterjedésének. Bár rengeteg fennmaradt leletet ismerünk, amik segítenek jobban megérteni a neandervölgyiek mindennapjait, egy új kutatás arra is rávilágít, hogy a faj hogyan temette el a halottakat.

A Science Alert két izraeli kutatócsoport munkáját mutatja be, akik az egymással közeli rokonsági viszonyban álló Homo sapiens és Homo neanderthalensis temetkezési szokásait vizsgálta.

Ez is érdekelhet! Kiderült: így vészelték át az ősemberek a jégkorszakot Közép-Európában

A nyugat-ázsiai Levant régióban történt ásatások arra engednek következtetni, hogy a két faj nagyjából egyidőben, 120 ezer évvel ezelőtt kezdte el eltemetni az elhunytakat – ez részben arra is utal, hogy a különbségek ellenére létezett olyan kulturális örökség, amiben a két faj megegyezett egymással.

A 17 neandervölgyi és a 15 Homo sapiens temetkezési hely vizsgálata során hasonlóságokat és különbségéket is találtak a kutatók. Hasonlóság volt például az, hogy korra és nemre való tekintet nélkül minden halottat eltemettek, bár a neandervölgyieknél valamiért gyakoribbak voltak a gyermeksírok. Emellett fontos eltérés az is, hogy

a neandervölgyiek a különböző barlangokban mélyebbre temették a halottakat, míg a Homo sapiens egyedei szinte rögtön az üregek bejáratánál ásták meg a sírokat.

A Homo sapiens esetében úgy találták, hogy főleg magzatpózban helyezték a halottakat a sírba, míg a neandervölgyieknél semmilyen rendszer nem volt az elhunytak elhelyezését tekintve.

neanderv\u00f6lgyi ember s\u00edrja

A sírokat általában a barlangok mélyére ásták

Fotó: Getty Images

Ráadásul

az utóbbiak nagyobb számban használtak különböző köveket, apró szikladarabokat, hogy jelöljék a sírokat, ami a tudósok szerint a sírkövek előfutára lehetett.

Ezzel szemben a Homo sapiens síroknál sokkal több díszítőelem kapott helyet, például kagylók.

Ezt is olvasd el! Őskori romantika: miképp találtak egymásra a neandervölgyiek és az emberek?

A Homo sapiens és a Homo neanderthalensis sok szempontból annyira hasonlított egymásra, hogy meg sem lehet őket különböztetni. A temetések tekintetében azonban sokkal komplikáltabb a helyzet, hiszen itt már látszanak az alapvető különbségek

– idézi a portál a kutatást, ami arra is rávilágít, hogy a neandervölgyiek kihalása után több tízezer év telt el, míg újra temetkezni kezdtek a Föld ezen részén.


A figyelmetekbe ajánljuk