Március 28-án egy rendkívül erős, X1.1-es besorolású napkitörést tapasztaltunk, amely Észak- és Dél-Amerikában is rádiókimaradásokat okozott, írja a Live Science. A jelenségért felelős napfolt a közeljövőben okozhat még néhány kellemetlen meglepetést.
A napkitörések a Nap felszínéről, általában a mágnesesen aktív régiókból, például a napfoltokból kitörő intenzív elektromágneses sugárzások. Amikor a Nap mágneses mezői összekapcsolódnak, megszakadnak, majd újra összekapcsolódnak, hatalmas mennyiségű energia szabadul fel fény, hő és töltött részecskék formájában.
Ahogy azt már korábban bemutattuk, a napkitörések plazma- és sugárfelhőket indíthatnak a Föld felé – ezek geomágneses viharokat, vagyis bolygónk mágneses mezejének zavarát válthatják ki, ami sarki fénnyel festheti be az eget. Ha pedig igazán erős napviharok csapnak le a bolygónkra, azok hatással lehetnek a földi infrastruktúrára is: széles körű rádiókimaradásokat okozhatnak, de az is elképzelhető, hogy műholdak zuhannak vissza az űrből.
2024 novemberében például napkitörések miatt három ausztrál műhold is elhagyta korábban meghatározott pályáját, majd a Föld légkörébe érve, mint egy tűzgolyó, elégett.
A kitöréseket méretük alapján osztályozzák: az A-osztályúak annyira gyengék, hogy a Földről nem is észleljük őket. A B-osztályúak ennél tízszer, a C-osztályúak százszor, az M-osztályúak ezerszer, az X-osztályúak pedig tízezerszer erősebbek.
Március 28-án pedig pont egy X-osztályú napkitörés zavarta meg pár órára a földi infrastruktúrát. Észak- és Dél-Amerikában ugyanis az AR4046 nevű napfolt által kibocsátott X1.1-es kitörés miatt átmeneti rádiókimaradást észleltek a tudósok.
A NASA és a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) által közösen üzemeltetett GOES-16 műhold videóján jól látható, amint az X-osztályú napkitörés március 28-án délelőtt előtör a szóban forgó napfoltból.
Ha tovább olvasnál: A Nemzetközi Űrállomásról készítettek csodálatos felvételeket a Földön táncot járó sarki fényről