Az elmúlt időszakban a naptevékenység aktivitása jócskán megnőtt, ami óriási problémát jelent a tudósok számára.
Napkitörések miatt nemrég három ausztrál műhold is elhagyta korábban meghatározott pályáját, majd a Föld légkörébe érve mint egy tűzgolyó, elégett – írja a Science Alert. A lap kifejti, hogy mikor egy űreszköz alacsony Föld körüli pályára áll (2000 km vagy annál alacsonyabb), majd szépen lassan egyre közelebb kerül a felszínhez, elég. Ez teljesen normális jelenség, ám a három műhold a vártnál sokkal korábban égett porrá, ami meglepte a tudósokat.
Ez is érdekelhet! Mire észrevették az aszteroidát, már be is csapódott Kaliforniában
A Binar-2, -3, és -4 névre keresztelt műholdakat idén augusztusban bocsátották fel a világűrbe, és eredetileg 6 hónapot töltöttek volna Föld körüli pályán. Végül csak két hónapot bírtak ki – a tervezett idő harmadát. A három, úgynevezett CubeSats eszköz korai pusztulása (annak ellenére, hogy viszonylag olcsó műszerek) óriási kárt jelent a kutatók számára, ugyanis az azok által mért értékes adatok elvesztek.
Mi okozta a vesztüket?
Nap, illusztráció
Fotó: Shutterstock
Központi csillagunk kifejezetten aktív mostanában, melynek oka, hogy éppen 11 éves ciklusának csúcsán tart. Ennek köszönhetően a szokásosnál több napkitörés jellemzi a Tejútrendszert – az egyik ilyen aktivitásnak esett áldozatául a szóban forgó három műhold is.
Ajánljuk figyelmedbe! Forradalmi felfedezés: ősi óceánra utaló jeleket talátak a Marson
A fokozott naptevékenység mindemellett erős napszelet és ionizáló sugárzást eredményez, ami számos problémát okozhat a műholdak számára: ilyen például az elektronikai rendszerek károsodása, de negatív hatással van a rádiókapcsolatra és az asztronautákra is. Az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak esetében pedig a pályájuk csökkenése figyelhető meg. Érdekesség, hogy a CubeSats valójában csak minimálisan van felszerelve olyan elemekkel, amelyek segítségével képes alkalmazkodni a különböző környezeti hatásokhoz, éppen ezért a sorsa nagyban függ az űr „időjárásától“.