Napfürdőzés

Illusztráció.

Sokkal több napfénnyel kellene kényeztetnünk magunkat, az immunrendszerünket erősíti

Ha valaha előfordult már velünk, hogy teljesen kifordultunk a megszokott alvásritmusunkból, például egy éjszakai műszak után, akkor valószínűleg azt tapasztaltuk meg, amit a tudósok „társadalmi jetlagnek” neveznek. Ez a kifejezés azt a helyzetet írja le, amikor a belső biológiai óránk (a cirkadián ritmusunk) nincs összhangban a társadalmi életünkkel és elfoglaltságainkkal. Ez a ritmuszavar egyre gyakoribb, főleg ha rendszertelenül alszunk és kevés természetes fény éri a szervezetünket. Kutatások szerint ez gyengítheti az immunrendszerünket.


A kutatások eredményei alátámasztják azt az elképzelést, miszerint a rendszeres természetes fénynek való kitettség (ami segít fenntartani az egészséges belső órát) erősíti az immunrendszert. Egy új tanulmány – mely többek között azt vizsgálta, hogy a szervezetünk honnan tudhatja, hogy nappal van – eredménye segíthet a gyulladásos betegségek kezelésében is.

A cirkadián ritmus az élet egyik alapvető jellemzője: nagyjából 2,5 milliárd éve alakult ki, és az összes élőlényt abban segíti, hogy alkalmazkodjon a nappalok és éjszakák váltakozásához. Molekuláris szinten ezeket az „időzítéseket” egy genetikai alapú, összetett belső óra szabályozza, amely szinte minden sejtben jelen van.

Ezt is olvasd el! 5 módszer, amivel már tavasszal is védekezhetünk a napsugarak káros hatásai ellen

ImmunrendszerIllusztráció.

Fotó: MMD Creative/Shutterstock

A kutatók zebradániókat – kis, édesvízi halakat – használtak, hogy az immunrendszer válaszait tanulmányozzák a bakteriális fertőzésekkel szemben. A halak lárváinak genetikája és immunrendszere hasonlít az emberéhez, és mivel az egész testük átlátszó, mikroszkóp alatt könnyen megfigyelhetők bennük a biológiai folyamatok. A tudósok a „neutrofileknek” nevezett fehérvérsejtekre összpontosítottak, mivel ezek a baktériumok elpusztítására specializálódtak, és ők az elsők, akik megjelennek fertőzés esetén.

​A sejtek tudják, mikor van nappal

Az első vizsgálatok azt mutatták, hogy a halak immunválasza napközben, az aktív időszakban erősebb. A kutatók szerint ez egy evolúciós előny: nappali élőlényként nagyobb eséllyel találkozunk nap közben fertőzésekkel, ezért a szervezet is felkészültebb ilyenkor.

Egyértelműen kiderült továbbá, hogy a neutrofilek nappal hatékonyabban pusztítják a baktériumokat. Miután a kutatók genetikailag módosították a sejteket, és „kikapcsolták” bennük az órájukat, felfedezték, hogy az immunsejteknek van egy belső, fény által szabályozott órájuk, ami jelzi számukra, mikor van nappal: ez az „ébresztőóra” fokozza a baktériumölő képességüket.

Ez a kutatás új lehetőségeket nyit: olyan gyógyszerek fejlesztése válhat lehetővé, amelyek célzottan befolyásolják a neutrofilek belső óráját, szabályozva ezzel az immunválaszt. Mivel ezek a sejtek az elsők, melyek a gyulladásos folyamatokhoz megérkeznek, a felfedezésük sokféle gyulladásos betegség kezelésében jelenthet áttörést – derül ki a Science Alert írásából.

Figyelmedbe ajánljuk! Ezzel az egyszerű trükkel könnyedén legyőzhetjük a reggeli fáradtságot

A figyelmetekbe ajánljuk