ujjlenyomat

Bár már nagyon régóta tudományos tényként kezeljük, hogy az emberek ujjlenyomata egyedi és utánozhatatlan, a valóságban ezt eddig senkinek nem sikerült bebizonyítania. Sőt egy kutatócsoport épp azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy ezt a sokak által igaznak vélt állítást cáfolni próbálja. Ráadásul nem is akárhogyan: egy mesterséges intelligencia segítségével.



Az ujjlenyomatok elemzését – a minták egyedisége és állandósága miatt – régóta erős bizonyító eszköznek tartják a nyomozások és a büntetőeljárások során. Ez persze nem meglepő, hiszen eddig egyetlen olyan esetet sem jegyzett le a kriminalisztika, ahol megegyező ujjlenyomatokat találtak volna két személy esetében – még egypetéjű ikreknél sem.

Ezt is olvasd el! Szakértők ezt várják a mesterséges intelligenciától 2024-ben

A mintázatok olyannyira egyediek, egy még a személyen belüli ujjlenyomatok sem egyeznek, vagyis hiába keresnénk hasonló mintákat saját ujjainkon, nem találnánk.

Egy friss tanulmány viszont erősen cáfolja ezt az elterjedt mítoszt, a Columbia Egyetem kutatói ugyanis azt állítják, hogy megalkottak egy olyan mesterséges intelligencia által létrehozott modellt, amely segítségével 99,99 százalékos biztonsággal állítható, hogy az ujjlenyomatok között találhatóak azonosak.

Szerintük az eddigi tévedések oka a mintavételben keresendő.

Az ujjlenyomat mintázatát az ujjbegyeken található kiemelkedő és mélyített barázdák alkotják. Jelenleg ezeket a súrlódási gerincek mintázatának összehasonlításával elemzik, amelyek három kategóriába – hurok, örvény és ív – sorolhatók. Az elemző a gerincek minutiae-knek nevezett jellemzőit használja az ujjlenyomat jellemzőinek azonosítására és összehasonlítására.

Az új MI viszont több tényezőt vesz figyelembe a döntéshozatalánál: a bináris mintákat, a gerincek tájolását és sűrűségét, de elemzi a minutiae-kat is.

A modellt egy nyilvános, közel 60 ezer ujjlenyomatot és 525 ezer képet tartalmazó adatbázis segítségével képezték ki. Megállapították, hogy a mesterséges intelligencia teljesítménye a különböző nemek és faji csoportok esetében konzisztens volt, és akkor teljesített a legjobban, amikor az összes csoportból származó mintákkal képezték ki.

Ez is érdekelhet: A személyiségünk meghatározó tulajdonságai már a születésünkkor kialakulnak

A csapat kiemelte reményét aziránt is, hogy a modell egy napon felhasználható lesz majd a nyomok rangsorolására, ártatlan gyanúsítottak felmentésére és potenciálisan segíthet új nyomok felkutatásában már lezárt aktás ügyekben is. A kutatás ugyanis nem zajlik bírálatok nélkül: a tanulmányt elutasította egy elismert kriminalisztikai folyóirat, továbbá több kutató is megkérdőjelezte az MI-modell módszerét.

Valójában sosem tudtuk bizonyítani, hogy az ujjlenyomatok egyediek lennének. Csak annyit mondtunk, hogy tudomásunk szerint még nem volt két ember, akinél ugyanazokat az ujjlenyomatokat mutatták volna ki

– fejtette ki Graham Williams, a Hull Egyetem professzora, aki szerint olyan dolgot cáfolt meg a modell, ami nem is volt tényként kezelve.

Ugyanakkor a modell alkotói is kifejtették annak fontosságát, hogy a modellt nagyobb és változatosabb adathalmazon kell betanítani, valamint még további bizonyítások szükségesek, hogy aztán használni lehessen a való világban is.

A figyelmetekbe ajánljuk