gyémántok egy fekete pulton
Fotó: Shutterstock

Évmilliárdok helyett két óra alatt hoztak létre gyémántot a tudósok

A természetes gyémántok évmilliárdok alatt alakulnak ki a Föld mélyében uralkodó extrém nyomásnak és hőmérsékletnek köszönhetően. A szintetikus változatok ezzel szemben sokkal gyorsabban előállíthatóak, de jellemzően még így is több hétnyi intenzív munkára van szükség. Egy új módszerrel viszont alig több, mint két óra alatt sikerült gyémántot előállítania a tudósoknak, írja a Science Alert.


Az új, folyékony fémek keverékén alapuló módszerhez 1025 Celsius-fokos hőmérsékletre van szükség – a légnyomásnak viszont egyáltalán nem kell magasabbnak lennie annál, mint amit általában a tengerszinten érzünk.

Az új előállítási mód, amelyet a dél-koreai Institute for Basic Science kutatói fejlesztettek ki, hatalmas változást hozhat a szintetikus gyémántok piacán.

gy\u00e9m\u00e1ntok egy laborat\u00f3riumban

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A tudósok a nyomáscsökkentést folyékony fémek gondosan összeállított keverékével, galliummal, vassal, nikkellel és szilíciummal érték el. Egy grafitburkolaton belül egy speciális vákuumrendszert építettek, amely nagyon gyorsan felmelegíti és lehűti a folyékony fémeket, miközben azok metánnal és hidrogénnel lépnek kölcsönhatásba.

A körülmények hatására a metánból származó szénatomok átvándorolnak a megolvasztott fémbe, így pedig a leendő gyémántok magjaiként funkcionálnak.

A kísérletek során már tizenöt perc elteltével apró gyémántkristály-darabkák váltak ki a folyékony fémből, két és fél óra után pedig egy teljesen összefüggő gyémántréteg keletkezett.

A kutatók szerint az eljárás némi finomítással még hatékonyabbá tehető: a fűtőelemek konfigurációján kéne változtatni ahhoz, hogy még nagyobb felületen legyenek képesek gyémántot előállítani.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a javasolt módosítások időbe telnek, az eljárás kutatása pedig még nagyon korai stádiumban van. A tanulmány szerzői ennek ellenére rendkívül bizakodóak a módszer jövőjével kapcsolatban.

Szintetikus gyémántot leginkább elektronikai cikkekben – különösen kvantum-számítógépekben – használnak, a jelenlegi módszerekkel viszont ezek előállítása napokig tart, és hatalmas nyomást igényel. Ha az új technológia beváltja a hozzá fűzött reményeket, a mesterséges gyémántok gyártása hamarosan sokkal gyorsabbá és olcsóbbá válik majd.


A figyelmetekbe ajánljuk