Fiatalabbak már nem leszünk, az öregedésnek pedig olyan következményei vannak, mint például a felejtés.
Előfordult már, hogy elfelejtetted emberek vagy helyek nevét, vagy akár azt, hogy mit ebédeltél tegnap? Pedig a memória létfontosságú szerepet játszik abban, hogy a csúcson maradj, hogy kritikus döntéseket tudj hozni, és hogy sikereket érj el. A jó hír az, hogy a memória javítható olyan szokások segítségével, amelyek katapultálhatják a memória erejét, erre mutatunk pár példát az Inc. segítségével.
Ez is érdekelhet: Közel felére csökkentheti a memóriavesztés kockázatát egy ital
1. Rendszeres testmozgás
A fizikai aktivitás javíthatja a mentális egészséged is. Kutatások szerint a rendszeres testmozgás növeli a hippokampusz, a memóriaképzésért felelős kulcsfontosságú agyi régió méretét, emellett fokozza az agy vérellátását, elősegíti az új idegsejtek növekedését és a szinaptikus kapcsolatok erősödését. Testmozgással egy zsúfolt és produktív nap során fokozhatod a memóriád és élesítheted a fókuszod.
2. Egészséges étkezés
Ahhoz, hogy az agyad éles maradjon és magas szinten működjön, köze lehet ahhoz, hogy mit viszel a szervezetedbe. A Better Nutrition című szaklapban megjelent cikk szerint a rendszeres hal- és zöldségtáplálkozás „akár 19 évvel lassíthatja a kognitív hanyatlást".
Ha tovább olvasnál: 6 étel, ami serkenti az agyműködést
Fotó: Shutterstock
Egy másik tanulmány szerint a legegészségesebben táplálkozó embereknél 24 százalékkal kisebb volt a kognitív hanyatlás valószínűsége. Ha meg akarod védeni az agyadat, a szakértők szerint fogyassz sok áfonyát, kókuszolajat, spenótot és sovány marhahúst.
3. Stimuláld az elmédet!
A szellemi gyakorlatok kihívása javíthatja a memóriát és a kognitív képességeket. Az olyan tevékenységek, mint a rejtvények, az olvasás, az új készségek elsajátítása és a stratégiai játékok javítják az idegi kapcsolatokat. Egy tanulmány szisztematikus áttekintése szerint az olyan komplex szellemi tevékenységek, mint a könyvek olvasása, a dámajáték, a keresztrejtvények vagy más rejtvények megoldása, 46 százalékkal csökkentették az általános demencia kockázatát.
4. Kezeld a stresszt!
A krónikus stressz és a szorongás rontja a kognitív funkciókat. Az olyan stresszkezelési technikák alkalmazása, mint a meditáció, a légzőgyakorlatok, a tudatosság és a pihentető tevékenységek segíthetnek a memória javításában. A munkahelyen a napi stressz kezelésének egyik legjobb módja, ha szünetet tartasz. Az idegtudomány azt ajánlja, hogy 80-120 percenként tartsunk 10 perc szünetet, hogy lecsillapodjon az agyműködésünk. Ehhez hasznos lehet a meditáció gyakorlása, a zenehallgatás, a nevetés és szórakozás, a rövid természetjárás.