gorilla néz a távolba
Unsplash/Bob Brewer

Van humorérzéke a majmoknak? Ezt gondolja most a tudomány

Orángutánok, csimpánzok, gorillák és bonobók – e négy majomfaj képviselőiben az emberekhez hasonlóan kifejlődött a humorérzék az evolúció során. Az IFLScience cikke számol be egy új kutatásról, amely azt vizsgálta, szoktak-e viccelődni a majmok.


A humor fontos emberi tulajdonság, és nemcsak a mindennapokban, hanem a tudomány szempontjából is.

Az embereknél egyfajta egyedfejlődési lépcsőfoknak tekinthető – mielőtt a csecsemő beszélni vagy járni kezd, már képes tréfálkozni a hozzá közel állókkal.

Ez is érdekelhet: A majmok csak úgy tesznek, mintha tudnának veled beszélni

A humorérzéknek tehát nem elengedhetetlen feltétele a beszédkészség, így joggal merült fel a kérdés néhány kutatóban, hogy vajon tudnak-e viccelődni az emberszabásúak is.

Kutatási eredményeik szerint igen, nagyon is.

gorilla

Gondolkodó gorilla.

Különösen négy majomfaj, az orángután, a csimpánz, a gorilla és a bonobó viselkedésében volt megfigyelhető az, hogy szándékosan cukkolták, bosszantották fajtársaikat. Arcokat vágtak, piszkálódtak, megcibálták a másik haját – ismerősen hangzik, ugye? Még a nevetés képessége is kialakult ezeknél az állatoknál.

A kutatás – amellett, hogy igen szórakoztatónak bizonyult – a tudomány számára is számos tanulsággal szolgál. Ha rájövünk, mikor, miért és hogyan alakult ki a humor képessége a főemlősöknél, akkor az emberi faj egyedfejlődését is jobban érthetjük majd.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: A majmok előszeretettel fogyasztanak alkoholt

A tény, hogy kialakult a tréfás játszadozás szokása ennél a négy majomfajnál, és hogy az mennyire hasonló a mi emberi humorunkhoz, arra mutat rá, hogy ezzel a tulajdonsággal már az utolsó közös ősünk is rendelkezhetett 13 millió évvel ezelőtt

– nyilatkozta a tanulmány egyik szerzője, Isabelle Laumer.

A kutató hozzátette, reméli, hogy más tudósok is kutatni fogják ezt a korábban kevésbé fókuszban lévő kérdéskört. Ezek az eredmények ugyanis csak megerősítik azt, hogy mennyi minden köt össze minket közeli rokonainkkal, a majmokkal – emiatt pedig a mi felelősségünk is, hogy fennmaradjanak ezek az okos – és humoros – fajok.

A figyelmetekbe ajánljuk