Középkori macskaábrázolás
Fotó: Getty Images

A pápa úgy hitte, hogy a macskák az ördög teremtményei

Macskagyűlölő pápa miatt törhetett ki Európában a pestisjárvány

A középkorban a pápák hatalma egészen elképesztő méreteket öltött: az egyházi vezetők gyakran élet-halál urai voltak és olyan döntéseket is meghozhattak, amelyeket ma már elképzelni sem tudunk. Ilyen volt IX. Gergely pápa is, aki egész egyszerűen hadat üzent a macskák ellen, mert meggyőződése volt, hogy az ördög szülöttjei.



A fekete halál – így is emlegették a középkor egyik legnagyobb járványát, az elsősorban patkányok által terjesztett pestist, ami több millió ember halálát okozta. Azzal kapcsolatban, hogy miként került a fertőzés Európába máig megoszlanak a vélemények, de az Owlcation portál szerint a pandémia kialakulásához hozzájárult az éppen hatalmon lévő pápa babonás gondolkodása is.

IX. Gergely pápa – aki 1227 és 1241 között foglalta el a pápai trónt – rögtön a beiktatása után egy különös rendelettel állt elő: ez volt az úgynevezett Vox in Rama, amelyben az egyházfő egyértelmű kapcsolatot vont a sátán és a macskák között. IX. Gergely ugyanis úgy tartotta, hogy a négylábúakat az ördög küldte a Földre, hogy balszerencsét és betegséget hozzanak az emberiségre.

Ajánljuk figyelmedbe! A vulkánkitörés után azonnal egy másik katasztrófával kellett szembenéznie Pompeii lakosságának

Épp ezért a rendeletében kikötötte, hogy minden macskát el kell pusztítani.

fekete macska

A pápához köthető az is, hogy a fekete macskákat balszerencsének tartják

Shutterstock

A pápa egyik inkvizítora ugyanis olyan információkat osztott meg IX. Gergellyel, miszerint a sátánimádók a rituáléik során macskákat áldoznak, különös tekintettel a fekete szőrű állatokra. Az emberek persze kérdés nélkül elfogadták a pápa parancsát, két okból is.

Egyrészt, mert féltek attól, hogy valóban az ördög lakozik ezekben az állatokban, másrészt pedig azért, mert úgy hitték, hogy ha nem követik a pápa intelmeit, akkor isteni büntetésben lesz részük.

A tudósok szerint ez a meggondolatlan döntés beláthatatlan következményekkel járt. Az 1300-as évekre ugyanis annyira megcsappant a négylábúak száma a kontinensen, hogy a pestist terjesztő patkányok könnyedén elszaporodhattak és terjeszthették a milliók életét kioltó kórt.

A figyelmetekbe ajánljuk