Egy új tanulmány szerint a burmai macskáknak a leghosszabb a várható átlagos élettartama a kedvtelésből tartott macskafajták közül. És sajnos a szfinx macskák halnak meg átlagosan a legfiatalabban.
A napokban közzétett tanulmány közel 8000 olyan brit házimacska adatait vizsgálta, amelyek 2019 januárja és 2021 márciusa között haltak meg. A kutatás fő célja az volt, hogy az adatok felhasználásával figyelmeztessék az embereket arra, hogy felelős döntéseket hozzanak macskájuk egészségügyi ellátásáról, és az esetleges új kis kedvenc választásánál.
Ez is érdekelhet: Ezekre figyelj oda, ha megkarmol a macskád
Egy macskafajta várható átlagos élettartama hasznos mérőszám lehet, de nem mond el mindent. Ahhoz, hogy jobb képet kapjanak a macskák várható élettartamáról, a kutatók „élettartam-táblázatokat” dolgoztak ki, amelyek a macskák átlagos hátralévő várható élettartamát becsülik meg egy adott életkorban.
A tanulmány szerint az Egyesült Királyságban a házimacskák születéskor várható átlagos élettartama 11,7 év. Összességében a keverék macskák körülbelül 1,5 évvel tovább éltek, mint a fajtatiszta macskák.
A burmai macskáknak volt a leghosszabb a születéskor várható élettartamuk, átlagosan 14,4 év. A szfinx macskák várható élettartama pedig kevesebb mint feleannyira, mindössze 6,7 év volt, valószínűleg a szívbetegségekre vagy más betegségekre való genetikai hajlam miatt.
Olvasd el ezt is! Így tudunk a macskákkal beszélgetni a tudósok szerint
A fajtán kívül más tényezők is hozzájárultak a macskák várható élettartamához. A nőstény macskák átlagosan 1,3 évvel tovább éltek, mint a hím macskák, az ivartalanított macskák pedig 1,1 évvel élhetnek tovább.
A kulturális preferenciák, például az, hogy a macskákat lakásban kell-e tartani vagy kint kell-e tartani, szintén befolyásolhatják a becsült élettartamukat. Az ilyen preferenciák széles körben változnak, de nehezen számszerűsíthetők. A kutatók szerint ez azért van így, mert az állatorvosi klinikák nem jegyzik fel, hogy egy macska pontosan milyen körülmények között él.