Macska.

A macskák több száz arckifejezéssel kommunikálnak, csak épp nem vesszük észre

A macskákra a legtöbben antiszociális, érzelemmentes lényekként gondolnak, egy új tanulmány azonban alaposan megcáfolja ezt az állítást.


Amerikai kutatók egy Los Angeles-i macskakávézó felvételeit elemezték, és arra jutottak, hogy a veszélyes harapásaikról ismert cicák akár 276 különböző arckifejezést is képesek produkálni – írja a Science Alert.

A vizsgálatot Lauren Scott etológus és Brittany Florkiewicz evolúciós pszichológus folytatta le, amikor mindketten a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetemen (UCLA) dolgoztak.

A kutatók a tanulmány során egy speciális arckódoló rendszert használtak, amely méri a megkülönböztethető arckontúrokat, és konkrét izommozgásokra bontja azokat.

Ez is érdekelhet: Így reagált egy kiscica, amikor először meglátta magát a tükörben

Scotték a macskák arckifejezésének 45 százalékát „kifejezetten barátságosnak", 37 százalékát pedig „kifejezetten agresszívnak" ítélték, míg a többit kétértelműnek minősítették.

A kutatók szerint a barátságos arckifejezések közé tartoznak a csukott szemek, a fülek és az előre, illetve egy másik macska felé irányított bajuszok.

Ezzel szemben agresszívnak minősítették a pupillák összeszűkülését, a fülek lelapulását és az ajkak gyors megnyalását is.

Daniel Mills állatorvosi viselkedéskutató (aki egyébként nem vett részt a vizsgálatban), a Science című tudományos folyóiratban elmondta, hogy a megfigyelt barátságos arckifejezések közül sok hasonlít az emberek, kutyák és főemlősök által használt mimikákra, ez pedig mélyebb evolúciós gyökerekre utal.

Sokan tévesen még mindig úgy gondolják, hogy a macskák nem szociális típusú állatpk. Nyilvánvalóan sok minden történik, amiről nem tudunk

– mondja Mills.

Florkiewicz és Scott az eredményeik ellenére kiemelték, hogy a jövőben számos ehhez hasonló koncepciójú és témájú vizsgálatot kellene lefolytatni, hogy valóban pontos képet kapjunk a macskák viselkedéséről.

A figyelmetekbe ajánljuk